Výstava FRANTIŠEK JÁCHIM : ZRCADLENÍ

Výstava

Autor, František Jáchim, se narodil na Šumavě 14.6.1942. Dětství prožil v Tachově. Po skončení základní školy odešel studovat Střední zemědělskou školu do Litomyšle. Jeho velkým koníčkem v juniorském věku bylo létání na větroních, které provozoval coby člen tehdejšího Svazarmu. Možná pohled z výšin probudil v autorovi touhu zachycovat svět, který jej obklopoval a který skýtal mnoho překrásných zákoutí.

Po návratu ze základní vojenské služby v roce 1964 se stěhuje do Litomyšle, kde se ožení a nastoupí jako technik do Stavebního podniku. Kupuje si fotoaparát a začíná si plnit svůj sen – fotografovat – převážně přírodu. V té době, tj. v 60. až 70.letech, pravidelně jezdí s litomyšlskou tělovýchovnou jednotou na stanové tábory do Nízkých a Vysokých Tater a do Slovenského ráje. Zde pořizuje další fotografie zachycující krásu přírody. Možná nedokonalost tehdejší černobílé fotografie otevírá v autorovi touhu po vyjádření barevnosti a začíná převádět vyfotografované přírodní scenérie na plátno. Po několika dovolených strávených v Bulharsku maluje obrazy s tématikou moře. Výtvarník čerpá inspiraci nejen z fotografií, ale i ze vzpomínek. První díla se datují do období 1970 až 1975.

Nástupem na pozici odborného učitele na litomyšlské SZTŠ, se stává členem Klubu filmových amatérů a intenzivně se věnuje videu. V tomto období vzniká jen několik málo děl. Přes několikeré pokusy o rodinné portréty, zůstává autorovou doménou krajinářská tématika. V novém tisíciletí video ustupuje do pozadí a opět roste chuť na štětec s barvami a vznikají obrázky s náměty Šumavy. Jak roky přibývají a cestování ubývá, zajímá se autor o malebná zákoutí Litomyšle, která zrcadlí ve svých současných

Výstava potrvá do 31.5.2013. Expozice je přístupná celodenně, mimo otvírací dobu na zazvoněnídílech.

 

 

Termíny