NOC LITERATURY V ALFREDU VE DVOŘE

Volný čas

„Vzpomínky, které vám nakonec zůstanou, se přece pokaždé neshodují s tím, co jste viděli na vlastní oči.“
Julian Barnes

Letošní Noc literatury zavítá na Letnou, do míst známých i méně známých a hlavně také do divadla Alfred ve dvoře.  Od 18 do 23 hodin večer, v pravidelném půlhodinovém intervalu, bude ve velkém sále herec Ladislav Mrkvička předčítat z knihy Juliana Barnese „Vědomí konce“. Právě s tímto románem autor vybojoval
v roce 2011 Man Bookerovu cenu - nebo  jinými, přímo Barnesovými, slovy „vyhrál bingo pro snoby“. Ústředními tématy knihy, stejně jako divadla Alfred ve dvoře v roce 2013, jsou paměť, stáří a smrt.

Když stárnoucí vypravěč Barnesova jedenáctého románu, řadový historik a nenápadný občan Tony Webster, obdrží v dědickém řízení písemnost dávno mrtvého spolužáka, dostane jeho život podnět, o který hrdina podle všeho vůbec nestál. Dominovým efektem se od toho okamžiku začne bortit Tonyho dosavadní plachá životní perspektiva spořádaného Brita i představy, jež si o svém životě vytvořil a zrovna je čtenáři ve víceméně idylické zkratce předestřel. Z detektivního odkrývání slupek vzpomínek na mládí postupně vychází najevo, že se ocitáme v moci nespolehlivého vypravěče, přechovávajícího v hlubinách paměti něco nelichotivého, co by rád zamaskoval, než se odebere na věčnost. Jenže paměť je i v případě dějepisce přirozeně selektivní, sebestředná a svého majitele i čtenáře nečekaně zaskočí. Tonyho vědomí blízkosti neslavného zúčtování, na které se nelze připravit ani sepsáním závěti, ani výběrem epitafu na náhrobek, natož sebelíp míněnou nápravou rozklížených vztahů, zvlášť vynikne při vědomí, že Julian Barnes zapojil do hry vedle svého stylistického šarmu i další šarádu na téma vztahu pravdy a fikce. Ponoukla ho k tomu literárně-kritická studie sira Franka Kermodea, v níž se jeho krajan před pětačtyřiceti lety zaměřil na odvěkou schopnost krásné literatury nabízet čtenářům iluzi konce jako formu útěchy.

 

Účinkují

Uvádí: Česká centra

Předčítá: Ladislav Mrkvička

Termíny