Výstava unikátních fotografií Bajkalu zahájena

Výstava, Volný čas

Všichni zájemci o fotografii, potápění a přírodu mají možnost zajímavou výstavu shlédnout do 5. května.

 


I přes chladné počasí minulý týden ve čtvrtek zahájila slavnostně paní Olga Kamenskaya venkovní výstavu svých fotografií Bajkalu v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Výstavě popřála úspěch ředitelka Botanické zahrady Věra Bidlová i zástupkyně Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Výstava unikátních fotografií sibiřského Bajkalu bude v Troji k vidění do 5. května letošního roku.

 

Novou sezónu Botanické zahrady hlavního města Prahy symbolicky zahájila vernisáž výstavy fotografií nazvaná Bajkal – Království vody a ledu. I přes chladné počasí se v Troji sešli příznivci fotografie, aby slavnostně uvítali první výstavu fotografky a potápěčky Olgy Kamenské v Česku a připili místním vínem z vinice sv. Kláry na její úspěch. Autorka uvedla několika slovy svou tvorbu a podělila se o zajímavé zážitky z potápění na Bajkale v extrémně nízkých teplotách. Společně se svým synem pak naučila posluchače také typický bajkalský zvyk, jak přivolat dobré počasí a podmínky k potápění či pobytu na Bajkalu. Podstatou je získání přízně Burchana, ducha Bajkalu. Aby lidem, kteří navštíví Bajkal, přálo dobré počasí, musí podstoupit obřad nazvaný „burchanování“.

 


„Burchan jako správný Rus má rád vodku. Obřad tedy spočívá v tom, že do kalíšku nalijete vodku. Smáčíte v ní prsteníček a kapku vodky ukápnete na všechny čtyři světové strany. Pak trochu vodky nalijete do Bajkalu a zbytek samozřejmě do sebe. Nejlépe je obřad opakovat tak dlouho, dokud se dobré počasí nedostaví,“ pobavil diváky syn autorky, který dodal, že tento obřad zaručeně funguje na všech místech planety.

 


Ovšem z fotografií vystavených v prostoru Ornamentální zahrady je patrné, že autorka je s prostředím Bajkalu sžitá i bez místních šamanských rituálů. Koho zajímá cestování, potápění, objevování nových koutů přírody, je tato výstava skvělou možností, jak se nechat navnadit právě na cestu na Bajkal. Výstava potrvá do 5. května.

 

Další informace o autorce a její tvorbě:
http://www.kamenskaya-gallery.ru/

Termíny