VALACHY TOUR 2013

Volný čas, Sport

VELKÉ KARLOVICE – Akce pro sportovce, turisty, ale také rodiny s dětmi či milovníky lidových tradic a řemesel - to vše se chystá v dubnu a květnu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

 

Letošní novinkou mezi akcemi pořádanými Resortem Valachy Velké Karlovice bude VALACHY TOUR – seriál sportovních závodů pro širokou veřejnost. Od jara do podzimu se uskuteční celkem čtyři závody v různých disciplínách individuálního vytrvalostního charakteru. Nejlepší závodníci jednotlivých závodů i celého seriálu mohou získat hodnotné ceny včetně finančních. Očekává se, že jednotlivé závody podpoří svou účastí také profesionální sportovci zvučných jmen, například Lukáš Bauer nebo Petr Vabroušek.


Premiérový závod seriálu – VALACHY DUATLON - se uskuteční v neděli 28. dubna. Závodníci změří síly v závodu „běh - kolo – běh“ se startem a cílem u hotelu Galik a Areálu Lesková.


V létě a na podzim budou následovat MTB maraton, běžecký závod a minitriatlon. www.valachytour.cz

 

Pálení čarodějnic - Filipojakubská noc

V úterý 30. dubna se v předvečer prvního máje mohou rodiče s dětmi přijít odreagovat a oslavit příchod jara tradičním zvykem pálení čarodějnic. Tento prastarý lidový svátek má původ v dávných časech, kdy lidé věřili, že právě v tuto noc vládnou světu temné síly. Na obranu proti čarodějnicím a zlým silám se zapalovaly ohně. Jedna vatra se rozhoří po setmění také u hotelu Galik. Příchozí si mohou vyrobit svou čarodějnici. Návštěvníci v masce dostanou odměnu. www.galik.cz

 

Řemeslné úterky v Karlovském muzeu

Řemeslné úterky pořádané Karlovským muzeem ve Velkých Karlovicích se již staly oblíbenou tradicí. Každé úterý až do začátku prázdnin zavítají do muzea různí lidoví umělci, kteří budou návštěvníkům předvádět tradiční řemesla. Návštěvníci si budou moci řadu z nich sami vyzkoušet. Karlovské muzeum se nachází v centru obce, hned vedle Informačního centra, v bývalém kupeckém domě. Během celého roku nabízí také zajímavé výstavy.

Program řemeslných úterků 2013:

14. 5.   Výroba štípaných holubiček, výroba svíček ze včelího vosku, zdobení perníčků
21. 5.   Řezbářské práce, štípání šindele, kovářské práce
28. 5.   Řezbářské práce, vyřezávání lupénkovou pilkou, pletení z pedigu
4. 6.     Broušení skla, malování na sklo, výroba kuchyňského nádobí
11. 6.   Vázání dřevařských rukavic, práce na tkalcovském stavu, drotárské řemeslo
18. 6.   Malba na hedvábí, práce na hrnčířském kruhu, paličkovaná krajka

 

www.velkekarlovice.cz

 

Letní karlovská padesátka

Pro příznivce turistiky všeho věku se i letos uskuteční tradiční pochod Letní karlovská padesátka aneb Pohodově za valašským frgálem. Plánován je na sobotu 18. května.

 

Pro zkušené i méně zdatné turisty bude vytyčeno několik tras různé náročnosti v délce 10 až 50 kilometrů v okolí Velkých Karlovic s jedinečnými výhledy do malebné beskydské krajiny. Nebude chybět ani trasa určená malým výletníkům a rodičům s kočárky. Na označených stanovištích budou turisté přidávat razítka na výkaz, který obdrží na startu. Za plně orazítkovaný výkaz v cíli obdrží diplom a kus pravého valašského frgálu. Trasy jsou koncipovány jako okruh, takže kdykoli během cesty si můžou účastníci výlet prodloužit, nebo naopak zkrátit odbočením do cíle. Start je mezi 7. a 11. hodinou u hotelu Galik. Letos poprvé je možné absolvovat všechny trasy také s pejsky v rámci tzv. dogtrekkingu. www.valachy.cz

 

Pohádková cesta lesem

Den plný zábavy slibuje rodinám s dětmi Pohádková cesta lesem, která se uskuteční v neděli 9. června u hotelu Galik. Na nenáročné trase okolním lesem se děti setkají s pohádkovými bytostmi a za splnění jednoduchých úkolů získají v cíli odměnu. Připraven bude i bohatý doprovodný program. Vítány jsou všechny masky - ty nejhezčí budou oceněny. www.galik.cz

 

Kalendář akcí ve Velkých Karlovicích:


Každou první sobotu v měsíci – Saunová noc ve Wellness Horal


28. 4. VALACHY DUATLON (Razula)
30. 4. Pálení čarodějnic - Filipojakubská noc (Galik)
4. - 5. 5. Česko-slovenský DH Cup - závod ve sjezdu horských kol (Razula)
11. 5. Vyrábíme dárek pro maminku - dílny pro děti (Informační centrum)
14. 5. a každé další úterý - Řemeslné úterky (Karlovské muzeum)
18. 5. Letní karlovská padesátka + dogttrekking (Galik)
25. 5. Karlovský Pepi maraton - závod horských kol (Obecní úřad)
26. 5. Den otevřených dveří na Horalu - volnočasové aktivity k vyzkoušení zdarma (Horal)
26. 5. Kácení máje Velké Karlovice (Informační centrum)
9. 6. Pohádková cesta lesem (Galik)

28. 6. Sečení lúk na Soláni (Zvonice Soláň)

9. 7. Soutěž o nejlepší sýr (hotel Lanterna)

Termíny