VENKOVSKÉ EXPO

Výstava, Volný čas, Hudba, Pro děti

Venkov se na jaře otevře Plzni


Místní akční skupiny z Plzeňského kraje ve spolupráci s Evropským hlavním městem kultury Plzeň 2015 připravují neobvyklou akci s názvem VENKOVSKÉ EXPO. Ve dnech 19. – 20. dubna 2013 se areál bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech zaplní zajímavostmi z venkovských regionů celého kraje.


Návštěvníci se budou moci projít po živé mapě, ochutnat místní speciality i shlédnout řadu kulturních vystoupení.


Akce nabídne tipy na výlet za poznáním i kulturou na místa, která běžným návštěvníkům zůstávají často skrytá. Velký prostor bude věnován také představení regionálního rozměru projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.


Své místo tak zde bude mít i Autobus 2015, který již od loňského podzimu vozí živou kulturu do všech koutů kraje. V rámci programu představí program pro letošní rok.


„Projekt Evropské hlavní město kultury je výzva nejen pro samotnou Plzeň, ale pro celou oblast západních Čech,“ říká Kateřina Melenová ze společnosti Plzeň 2015, která má regionální program na starosti. „Program je připravený s přesahem do regionu a zaměří se zde na tři oblasti - barokní památky, industriální dědictví a Land Art ve smyslu spojení přírody s uměním, interakce člověka a krajiny,“ doplňuje Melenová.

 

Právě západočeské baroko si zvolily místní akční skupiny, sdružující obce, neziskové organizace a podnikatele na venkově jako jedno z témat společného projektu „Skrytá bohatství aneb venkov Plzni“. V rámci něj připravují na 19. – 20. 4. 2013 netradiční prezentaci zajímavostí venkova v industriálním areálu bývalého pivovaru Světovar v Plzni. Akce s názvem „VENKOVSKÉ EXPO aneb veletrh krajiny“ má neotřelou formou upozornit na zajímavosti z celého Plzeňského kraje.

 

Proč byl zvolen neobvyklý název VENKOVSKÉ EXPO, vysvětluje koordinátor projektu Jan Florian: „Stejně jako se jednotlivé země chlubí svou historií a dovednostmi svých obyvatel na světových výstavách EXPO, i my bychom chtěli ukázat nejen Plzni, ale i celé Evropě, že náš venkov má co nabídnout. Je tu plno hodnotných památek nejen z období baroka, naučné stezky a řada dalších tipů na výlet. Žijí tu také zruční řemeslníci i sedláci, kteří vyrábějí výborné regionální potraviny podle tradičních receptů. To vše bychom rádi přivezli „naživo“ do Plzně a představili veřejnosti.“ Na akci tak návštěvníci nenajdou klasické pulty s letáky, ale především skutečné artefakty, sochy a modely zasazené do prostoru navrženého studenty Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

 

EXPO bude doplňovat bohatý kulturní program s ochotnickými soubory a lidovou hudbou. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také Autobus 2015, který je mobilním kulturním a informačním prostorem postaveným podle návrhu výtvarníka Petra Nikla a shlédnout ukázky z jeho letošního programu. „Autobus 2015 na EXPU zahájí svoji letošní sezónu prvním výjezdem s představením o splnění jednoho fotbalového snu, se kterým bude po celé léto jezdit po různých koutech celého kraje a přivážet tam kvalitní živou kulturu,“ upřesňuje Melenová. Premiéra představení „Viktorka na Řípu neboli o cestě Pilaře Václava až na vrchol“ se uskuteční v pátek 19. 4. od 20:15. Předtím, od 18:30 budou moci návštěvníci shlédnout hudebně-lyrickou inscenaci „Máchův Máj“ v podání Karlovarského hudebního divadla. V sobotu 20. 4. pak bude celý večer hrát Dixieland z Plané.

 

Po oba dny nebudou chybět ani výtvarné dílny pro děti i dospělé, ochutnávky regionálních produktů, řemeslný jarmark a typická venkovská hospoda s harmonikáři a pivem uvařeným speciálně pro tuto akci.


 

Termíny