Nové Město Pražské

Divadlo, Volný čas, Kurzy, vzdělání, konference

V sobotu 6. dubna 2013 od 14 hodin se v prostorách Studia Divadla Kámen bude konat přednáška, která nese název Nové Město Pražské – gotické založení, urbanistická struktura, původní osnova a koncepce. Přednáší historik umění Jakub Synecký. Délka přednášky je cca 2x45 minut. Vstupné je dobrovolné.

Přednáška souvisí s originálním projektem Pražské domy (http://vychazky.wz.cz), který sleduje pražskou architekturu od 12. do 20. století, kdy se domy prochází jeden po druhém podle popisných čísel. Poté, co se několik let konaly vycházky po domech Starého Města, bylo v listopadu minulého roku zahájeno poznávání výtvarné podoby a stavební historie domů Nového Města.

„R. 1348 Karel založil univerzitu a téhož roku Nové Město Pražské. Na území za Starým Městem, mezi Těšnovem a Vyšehradem, vyvstalo největší, čtvrté město pražské, jež v sobě shrnulo všechny zdejší románské osady a plochy mezi nimi. Výstavba Nového Města je světovým počinem středověkého urbanismu. O genialitě královského projektanta svědčí i to, že urbanistické založení slouží téměř beze změn i po staletích provozu moderního velkoměsta...“ (Emanuel Poche: Prahou krok za krokem)

Další informace nejen o přednášce: program na www.divadlokamen.cz.

 

Účinkují

Jakub Synecký

Termíny