Literatura. Výstava // Kniha a oslava příchodu jara (mărțișoare)

Výstava, Volný čas

Literatura. Výstava // Kniha a oslava příchodu jara (mărțișoare)

Středa 6. března 2013, 18.30 hod.
Galerie RKI v Praze
Volný vstup.

Účinkují

Literatura. Výstava // Kniha a oslava příchodu jara (mărțișoare)

Středa 6. března 2013, 18.30 hod.
Galerie RKI v Praze
Volný vstup.

V rámci programu propagace rumunských umělců z Česka a Slovenska Vás Rumunský kulturní institut v Praze zve 6. března 2013 na literární večer věnovaný a tvorbě mladého talentovaného autora Luciana Vasile Bâgiu, člena Svazu rumunských spisovatelů, v současné době lektora rumunského jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (FFUK). Spisovatel Lucian Vasile Bâgiu je současným lektorem rumunštiny v Praze a jediným rumunským spisovatelem, který vyučuje rumunský jazyk v Česku. Na programu je četba úryvků z tvorby autora v originále i v překladu do češtiny  a také z knižních recenzí a článků, které publikoval. Autorkou překladu do češtiny je Jarmila Horáková, vyučující v oddělení rumunistiky na FFUK. Literárního večera se zúčastní také Kryštof Míka, mladý absolvent rumunistiky a talentovaný a nadějný překladatel, který bude hovořit o českých recenzích knihy "BESTIÁŘ: Orientální salát se smyšlenými akademiky", jejímž autorem je Lucian Vasile Bâgiu.

Zároveň bude zahájena i výstava „mărţişor” – předmětů, které se předávají jako dárky při příležitosti 1. března - a dalších artefaktů pod názvem „Továrna na hadříky” z tvorby umělkyně Angeliky Florentiny Crângaşu. Angelica Florentina Crângașu je jedinou výtvarnou umělkyní v České republice, která vyrábí  tyto dárkové předměty „mărţişor”.

„Továrna na hadříky”  se pro Angeliku Florentinu Crângașu stala místem zábavy, kde hadříky ožívají a dostávají různé tvary: vznikají z nich brože, hračky, šňůrky, košíky nebo blůzky. Začala výrobou dárkových předmětů „mărţişor” a první trhy, kterých se zúčastnila v Muzeu rumunského venkovana, jí dodaly odvahu pustit se ještě dál. Výrobky Továrny nejsou nikdy úplně stejné, aby nepůsobily jako sériová výroba, aby naopak připomínala domácí, ruční výrobu nebo lidovou tvořivost  a zachovala si tak prosté venkovské kouzlo.

Více najdete na: www.uzinadepetice.wordpress.com

Další dokumenty k akci

  
Termíny