Divadlo na tahu v březnu 2013

Divadlo, Volný čas, Hudba

Divadlo na tahu a Andrej Krob Vás zvou do svého Studia v srdci Prahy. Přijďte v březnu zažít velké divadlo na malém jevišti - Havel, Ionesco, Levinský, výstava Bohdana Holomíčka a koncert Sylvie Krobové. A otevřený bar.


Středa 6.3.

Václav Havel - Audience

aneb o donášení v Čechách

hrají: Karel Beseda a Radek Bár

Režie: Andrej Krob

Scéna: Jan Dušek

Zvuk: Tomáš Zika

Depresivní píseň hudební skupina OBŘÍ BROSKEV

Inscenace je společným projektem Divadla na tahu a Divadla v patře Karlovy Vary

Divadelní jednoaktovka Audience byla původně napsána pro pobavení několika autorových přátel při jednom ze setkání zakázaných spisovatelů na chalupě Václava Havla na Hrádečku. Navzdory tomu byla záhy hrána v mnoha zahraničních divadlech.

V Divadle na tahu se dočkala svého uvedení již v létě roku 1976, při jedné z prvních Zahradních slavností na Hrádečku, které se od té doby každé léto pořádají. Tehdy v roli Vaňka vystupoval sám autor hry Václav Havel, v roli Sládků se potom vystřídali tři – tehdy ještě neherci: Jan Kašpar, Jan Hraběta, Andrej Krob.

Po přestávce projekce televizního dokumentu z cyklu ČT „Samizdat“

 

Vznik edic

Historie a osobnosti československého samizdatu, zejména edice, jejímž duchovním otcem byl L. Vaculík (2000). Scénář P. Kosatík a A. Krob. Režie A. Krob

 

pondělí 11.3. 

Václav Havel - Zahradní slavnost

hrají: Petr Reidinger*, Ivo Bureš, David Novák, Jana Zbortková, Martina Břeňová, David Bělohradský, Marek Šimon*, Julie Válková a Milan Švehelka,

Režie Andrej Krob

* s laskavým svolením DJC

Drama nezadržitelného vzestupu občana Huga Pludka. Pokud se postava Hamleta v Shakespearově dramatu stala věčnou pro své pochybnosti, zda být či nebýt, hrdina první hry Václava Havla z roku 1963 přichází s typicky českou odpovědí. Havel v jedné ze svých nejslavnějších her vykreslil svět takový, jaký byl, je a vždy bude. Skrz naskrz, více či méně, groteskně a zapeklitě, byrokratiskoúředněsystémově... absurdní.

Zahradní slavnost byla poprvé uvedena v Divadle Na zábradlí 3. prosince 1963 v režii Otomara Krejči. V rolích vystoupili Václav Sloup, Jaroslav Vízner, Oldřich Velen, Helena Lehká, Marie Málková, Václav Mareš, Zdeněk Procházka, Zuzana Stivínová a Jan Libíček.

První verze Havlovy Zahradní slavnosti byla Divadlem Na tahu uvedena 1.listopadu 1996 v Divadle Na zábradlí.

 

úterý 12. 3.

Nejhodnější medvídci / Hosté DNT

René Levínský

Doubkowa hole má (Planoucí srdce)

hrají: Irena Holemá, Klára Doubková, Jitka Kováčová, Klára Dernerová, Jitka Kováčová

Scéna: Jiří Havlíček

režie: Daniel Vavřík
kostýmy: Zuzana Krejzková
hudba: David Doubek

Feministicko rodinné drama zkoumá, jakou plochu má ženské tělo volnou k potetování. Kérka jako modrá tečka za dosavadním životem i jako iniciace nového osudu. Kérka hippísáckým mundůrem i pyžamem unavené dámy. Ve hře se prolínají vzpomínky i současnost pravěkých punkerek, které stále ještě hledají svobodu, nezávislost a přátelství.

Hra se odehrává v rozmezí posledních 24 let a někdy i dřív, v Německu, Čechách, Chile, na moři i souši, pod měsícem i sluncem, na lodi i motorce, v hotelu, hospodě i kulečníkové herně. Pro hlavní hrdinky žijí chlapi už jen ve vzpomínkách. Během let se společně snaží přijít na to, co všechno můžou a chtějí opustit a co má smysl držet při životě. Dokonce se zdá, že na to na konci i přijdou, i když už nejsou nejmladší.


čtvrtek 21.3.

koncert - Sylvie Krobová a její hosté: Katka Šarközy, Roman Pluhař a Jiří Reidinger

Svět bílých podivínů znám, dobře znám,

kolem kráčí spousta stínu klam, je to klam.“

Sylvie Krobová Svět podivínů

Originální písničkářka doplnila folkový talent elektronickou výzbrojí. Katka Šarközy se přes několik stylových změn dopracovala velmi zajímavého hudebního tvaru, který prezentovala na albu Magorie (Indies) 2003. Nyní hledá svou hudební polohu v komorní podobě.

Tentokrát jí bude hledat se Sylvií Krobovou, která ve Studiu vystupuje již pravidelně. Sylvie má neuvěřitelné krásný, silný hlas, křehké autorské texty a jímavou melodii – ať se již doprovází na harmoniku či klavír.

Katku Šarközy bude doprovázet Roman Pluhař. Sylvii Krobovou potom její manžel, Jiří Reidinger.

 

pondělí 25.3.

Eugene Ionesco - Plešatá zpěvačka

hrají: David Bělohradský, Julie Válková, Vítek Březka,

Ilona Semrádová, Kateřina Krobová a Ivo Bureš

režie a scéna Andrej Krob

Plešatá zpěvačka s podtitulem Antihra byla v době svého vzniku objevem. Jde o první Ionescovo dramatické dílo, které zároveň otevírá cestu dalším tvůrcům tzv. absurdního divadla.

Další inscenace, která patří mezi rodinná stříbra (či spíše zlata) Divadla na tahu. Na repertoáru je od roku 2003, kdy měla premiéru v Divadle v Řeznické. Po několikaleté pauze se vrátila na jaře 2012 do Studia DNT. V roli paní Smithové vystřídala Terezu Marečkovou Julie Válková.

Přijďte k nám na návštěvu, přivítáme Vás v papučích a v pyžamu, možná se nakonec dozvíte proč tam stojí tamta putna. Pleš údajné zpěváčky zůstane zahalena tajemstvím, zato se dozvíte něco o tom, jaké to je, mluvit a nic neříct a přitom se po dlouhém hledání shledat s někým, koho jste v životě nepotkali. Smysl v nesmyslu nehledejte. Zato naší realitu tam naleznete poměrně snadno.

Mé skutečně jméno je Sherlock Holmes.

Kritik Josef Mlejnek:

…Andreji Krobovi se podařilo Ionesca vyložit stejně lapidárně a přitom nezkresleně jako Václava Havla. Je možná škoda, že v případě autora Plešaté zpěvačky, Nosorožce, Židlí a dalších nepojme patrně stejné předsevzetí (inscenovat až do úplného vyčerpání) jako u Havlových her.

V dubnu k nám přijedou gymnazisté z Frýdku Místku s jejich Vyrozuměním, objeví se Studio mladých se svým kabaretem a naše inscenace. Andrej má v dubnu polokulaté narozeniny. To se ví, že to oslavíme tak, jak se sluší a patří. Divadlem!


Divadlo Na tahu (DNT o.s.)
občanské sdružení

Adresa stálého působiště:
Soukenická 29
110 00 Praha 1Termíny