Candy Says

Volný čas, Hudba

Britský indiepopový objev Candy Says přiváží do Paláce Akropolis šarm i syrovost.

 

Únorové EuroConnections v Paláci Akropolis budou ve znamení chytrého nezávislého popu a výrazných ženských zpěvaček. Do Prahy totiž v české premiéře 21. února dorazí velký objev ostrovní scény Candy Says v čele s charismatickou Juju Sophie. Britské kvarteto svůj sound popisuje jako „lo-fi chic pop“, zároveň se ale také pojmenovali podle jedné skladby The Velvet Underground a na odkaz klasiků navazují přímočarostí i syrovým zvukem, který využívá hudební nástroje z šedesátých let. Výsledkem je veskrze originální mix minulosti a budoucnosti, který ostrovní tisk ohlašuje jako potenciální senzaci roku 2013. Českým zástupcem budou na únorových EuroConnections pražští Ille vedení zpěvačkou Olgou Königovou. Upozornili na sebe před dvěma lety zasněným melancholickým popem na EP V rekvizitách.

 

Spojte silné popové melodie, francouzský šarm zpěvačky a lo-fi zvuk ve stylu šedesátkového rockového undergroundu a vznikne vám oxfordské kvarteto Candy Says - hudební originál, který vezme v roce 2013 útokem nezávislou scénu. Tým kolem charismatické vokalistky Juju Sophie vznikl na troskách skupiny Little Fish, která vydala desku pod ochrannými křídly Lindy Perry (zpěvačka 4 Non Blondes a producentka Pink).  Svět velkého hudebního průmyslu je ale začal brzy omezovat a Candy Says je radikální restart kapely. Svoji garážovou syrovost si zachovali, ale do nového začátku si také vetkli šmrnc hymnických popových melodií. S trochou nadsázky teď o své hudbě mluví jako o „garážové kapele, která s šedesátkovým vybavením přehrává electro coververze Velvet Underground“.

 

Chystané debutové album nahráli v garáži na dva mikrofony, jak ale naznačuje promo singl Melt Into The Sun archaické nástroje u Candy Says rozhodně nejsou výmluvou pro tuctové retro. Právě naopak, Juju a spol. zde zní hravě a zvláštní způsobem futuristicky. Je to sebevědomý stylový lo-fi pop bez hranic, který překypuje nápady a překvapivými zvraty.

 

Role předskokana se zhostí domácí skupina Ille, která patří k největším objevům domácí nezávislé scény posledních let. V jejím čele stojí zpěvačka a klavíristka Olga Königová, která na sebe upozornila jako členka skupiny Obří broskev na albech Potápěči a Sever. Její autorský projekt Ille spojuje její výrazný hlas, melancholické písničkářství s nápaditými aranžemi, za kterými stojí producent Dušan Neuwerth (Tata Bojs). Předzvěstí velkých věcí je EPčko V rekvizitách z roku 2010, na němž kromě členů Obří broskve či Tomáše Neuwertha (Umakart) hostoval i Jaromír Švejdík z Priessnitz.

 

 

Termíny