Michal Horáček: básně, písně, etc.

Hudba

Michal Horáček se narodil 23. 7. 1952 v Praze.
Po maturitě na střední všeobecně vzdělávací škole byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky (později Fakulta žurnalistiky) University Karlovy, odkud byl na přímý zásah Státní tajné bezpečnosti vyloučen.

Živil se pak jako plavčík, umývač černého nádobí, skladník a posléze jako domácí dělník Výrobního podniku Svazu invalidů (META). Současně se věnoval sázkám, a to zejména na pražském dostihovém závodišti ve Velké Chuchli.


Zájem o dostihy a studium chovu anglického plnokrevníka ho v polovině sedmdesátých let přivedly ke psaní pro zahraniční publikace. Stal se korespondentem dostihových časopisů ve Velké Británii (British Racehorse), Austrálii (Racetrack) a v USA (Thoroughbred Record). Ocenění novinářskou cenou mu napomohlo k zisku stipendia na World Press Institute (Macalester College, St.Paul, Minnesota), které absolvoval v roce 1984.

O dva roky později byl přijat jako redaktor kulturní rubriky do týdeníku Mladý svět, kde se věnoval především interview, ale i jiným publicistickým žánrům. Kromě jiného vedl boj s agenturou Pragokoncert, organizující vystoupení zahraničních sólistů                          i hudebních skupin v ČSSR.

V létě 1989 založil spolu s rockerem Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých sdružení.

Na pozvání Miloslava kardinála Vlka přijal nabídku stát se patronem Komunitního centra Matky Terezy na pražském Chodově a na výzvu Václava Havla přijal účast ve správní radě Knihovny Václava Havla.

Na počátku roku 1990 založil spolu se třemi kolegy akciovou společnost Fortuna, kde strávil téměř 15 let jako předseda představenstva. Již dříve se věnoval umělecké činnosti, zejména textům a produkci hudebních skladeb.                                    V roce 1997 byl zvolen předsedou Rady Akademie populární hudby, která udílí českou obdobu Grammy Award, výroční hudební ceny Anděl. Po prodeji Fortuny se začal naplno věnovat hlavně vlastním tvůrčím projektům. Psal eseje pro noviny a cestopisy pro časopisy, publikoval knihy a zejména jako textař a producent vytvářel písňové projekty. Na sklonku první dekády nového tisíciletí se začal stále více přiklánět k poezii; výsledkem bylo veršované libreto hudebně-dramatického díla Kudykam, uváděného v koprodukci se Státní operou Praha od roku 2009                        a sbírka villonských balad nazvaná Český kalendář.

V roce 1996 získal titul bakaláře na Institutu základů vzdělanosti UK, v roce 2007 titul magistra na Fakultě humanitních studií UK (obecná antropologie), následujícího roku byl na stejné fakultě a ve stejném oboru přijat ke studiu doktorandskému. Sám průběžně na vysokých školách přednášel; vedl semináře tvůrčího psaní na Fakultě sociálních věd UK v Praze a na Masarykově universitě v Brně.


Svou první knihu publikuje v roce 1982: dějiny chovu anglického plnokrevníka a dostihového sportu pod názvem Království za koně. Další knihou je zpráva z putování po amerických dostihových závodištích a třetí knihou deník z revolučních dní a hodin. Práce Los a sázka je věnována fenoménu hazardní hry. Výbor z esejů psaných pro Lidové noviny vychází v roce 2004 pod titulem O české krvi otců vlasti. Předmluvu píše Zdeněk Svěrák, ilustruje Oldřich Jelen. První náklad je rozebrán za devět dní. Celkem dojde ke čtyřem vydáním a kniha se dostává na seznam bestsellerů.
Dosud poslední knihou je O tajemství královny krav (eseje publikované v Hospodářských novinách).


Pro veřejnost je M.Horáček patrně nejznámější jako textař. Napsal mnoho známých textů písní, které povětšinou vytvořil se svým dlouholetým spolupracovníkem, Petrem Hapkou.
Texty jeho písní jako Dívám se dívám, Kocour se schoulil na tvůj klín, Štěstí je krásná věc, Levandulová, atd. u nás zná snad každý. Michal Horáček spolu s Lenkou Novou a Lucií Šoralovou v alternaci Naďi Válové a Františkem Segradem v alternaci Ondřeje Rumla zavítá do Velkého sálu Záložny v Litovli v pondělí 11. března v 19 hod. Vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 230 Kč. Vstupenky si můžete zakoupit v pokladně Městského klubu Litovel (www.mklitovel.cz) nebo v cestovní kanceláři Bavi. 

 

Účinkují

Michal Horáček spolu s Lenkou Novou a Lucií Šoralovou v alternaci Naďi Válové a Františkem Segradem v alternaci Ondřeje Rumla

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny