OSLAVTE SVÁTEK ZAMILOVANÝCH V NÁKUPNÍM CENTRU OAZA KLADNO

Volný čas

Ve čtvrtek 14. února od 14 do 18 hodin je v nákupním centru OAZA Kladno připraveno valentýnské odpoledne s názvem „Jdi za svým srdcem“. Na návštěvníky čeká zajímavý program včetně hudebního vystoupení.  

Během svátečního odpoledne se mohou zamilované páry nechat vyfotit v pozadí s některým z „měst zamilovaných“ jako je např. Paříž, Benátky či Řím a získat tak originální památku na tento mimořádný den. Fotografii dostanou na památku v rámečku ve tvaru srdce. Hostesky budou v prostorách nákupního centra OAZA Kladno rozdávat čokoládová srdíčka. U stropu nákupního centra budou umístěné barevné balonky naplněné heliem, které si zamilované páry budou moci za provázek stáhnout a odnést domů. Během valentýnského odpoledne se mohou návštěvníci těšit také na vystoupení hudebního dua, které připomene známé zamilované písničky.  

Svátek svatého Valentýna je sice v České republice vnímán jako americký svátek, ale jeho historické kořeny ve skutečnosti sahají do Evropy. Ve starověkém Římě se v polovině února slavil pohanský svátek očištění a plodnosti tzv. Lupercalie. Podle legendy se z Lupercalie stal svátek svatého Valentýna na památku působení kněze Valentýna. Ten totiž navzdory zákazu svateb dál tajně oddával mladé páry. Svatby zakázal císař Claudius II ve 3. století př. n. l. v Římě, protože se obával, že by ženatí muži nechtěli jít od svých rodin do armády. Kněz Valentýn byl ale odhalen, zatčen, odsouzen k smrti a následně i popraven. Do vězení mu lidé, kterým pomohl, posílali dárky a dopisy. Ve vězení se Valentýn zamiloval do dcery žalářníka a než byl odveden na popraviště, zanechal jí dopis, ve kterém se vyznával ze svých citů k ní. Dopis podepsal „Od Tvého Valentýna“. Tento dopis bývá považován za první historickou „Valentýnku“. Valentýn zemřel právě 14. února 269 př. n. l. a po své smrti byl prohlášen za svatého.

Termíny