WHAT SHE DOES / Cristina Maldonado

Divadlo

Performance, vstupy a živá manipulace strachu v americkém krimi thrilleru z roku 1962. Rozkrývá pasivitu a bezmocnost, kterou pociťujeme ve chvílích, kdy jsme ochromeni strachem. / 60 min  jazykově bezbariérové

What She Does se snaží působit proti pasivitě a nečinnosti, kterou v nás film obvykle vytváří. Svébytným způsobem – konkrétně prostřednictvím vysloveně fyzických zásahů dotýkajících se obrazovky a poškozujících kompozici scén - reinterpretuje klasický americký trilleru z šedesátých let, v němž jsou ženy nuceny čelit řadě nebezpečných jednání a situací, jako například psychické manipulaci, sadismu, násilí i únosu.

Video-performance nás tak uvádí do zvláštního světa, kde naše reakce na film může skutečně ovlivnit to, co se děje na plátně. Maldonado se výše zmíněnými zásahy podařilo změnit nejen příběh filmu, který sledujeme, ale také podat příběh o našich vlastních emocích.  Představení zároveň komentuje taková univerzální témata, jako například prapůvodní obavy o naši schopnost rozeznat a následně zničit zlo.

Řadě z nás se potencionální dopad, jaký naše jednání může mít na ostatní, zdá být příliš velkou zodpovědností.  Tak se často rozhodujeme hrát na jistotu: k okolnímu světu se budeme vztahovat co nejméně, jak jen to je možné. Pasivita je totiž tuze bezpečné a lákavé místo k žití, a to i když cenou za něj je těžce snesitelný strach z izolace. Cílem a účelem What She Does je zcela zrušit a od základu přepracovat předem dané a očekávané způsoby vyprávění a to je nám zároveň výzvou k oproštění se od strachu z toho, co se stane, když nám náhodou něco nebude okamžitě dávat smysl.

Účinkují

Performance: Cristina Maldonado, pohybový design: Věra Ondrašíková

 

Foto: Cristina Maldonado

Termíny