DANA SAHÁNKOVÁ - CAVE BĒSTIĀS

Výstava
Galerie Kaple představí mladou nadějnou kreslířku Danu Sahánkovou, která má za sebou již nemalé úspěchy. Diváci budou mít možnost shlédnout převážně velkoformátové kresby, jejíž typickým poznávacím prvkem je struktura všudypřítomné zvířecí srsti představující chumel lidské, nebo zvířecí smečky. Vernisáž proběhne v pátek 8. února 2013 od 18 hodin v galerii Kaple, úvodní slovo pronese Jiří Ptáčník. Výstava potrvá od 9. února do 4. dubna 2013 a proběhne pod kurátorským vedením Dr. Leszka Wojaczka.

Dana Sahánková se od počátku soustavně věnuje kresbě s přesahy k objektu. Její tvorba převážně reflektuje symbiózu mezi lidským a zvířecím rodem. Zabývá se fenomény odkazujícími k nejednoznačnosti emocionálního světa a k dešifrování vědomých a podvědomých vrstev lidské psychiky (pocity ohrožení, sounáležitosti, agrese, ženská i mužská specifika).

Její práce na počátku má jasný směr a téma, ale samotné dílo vzniká převážně při procesu kresby, kdy zpětně hledá obsah a sdělení. V podstatě nechává věci plynout. Vytváří také objekty, jež vznikly z tendence zhmotnit kresebné pojetí. Konkrétní inspirací jsou psy a kočky, které autorka dobře zná z prostředí domova.

Dana Sahánková absolvovala v letech 2005-2011 pražskou AVU (ateliér kresby Jitky Svobodové). Studijně pobývala na Ecole Nationale Supérieure d´art v Dijonu a poté pokračovala v ateliéru Nová média II Veroniky Bromové (AVU). Patří mezi finalisty Ceny kritiky 2012, kde získala Cenu sympatie diváků.

Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí má otevřeno denně v ÚT-PÁ od 9 do 17 hodiny, v SO-NE od 13 do 17 hodiny, v pondělí je zavřeno.

MgA. Vlasta Červenková (galeristka)

Termíny