Už je čas!

Výstava

Dříve lidé určovali čas podle přírodních jevů, které se pravidelně opakovaly. Využívali také Slunce, Měsíc a hvězdy. Ale určit čas na jejich základě nebylo jednoduché. Bylo zapotřebí určité zařízení, kterým se rozdělí daný časový úsek.

 

 Výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava návštěvníky seznamuje s vývojem měřičů času, představuje jejich různé typy a odlišnosti.

K vidění jsou hodiny sluneční, přesýpací, nástěnné, stolní, podlahové, náramkové, kapesní, budíky, a dokonce i jedny hodiny docházkové (tzv. píchačky) z přelomu 19. a 20. století.

 Návštěvníky jistě zaujme i historický věžní hodinový stroj, pravděpodobně z věže kostela

sv. Jakuba v Jihlavě. Jeho součástí jsou kamenná závaží a ručky o délce přes tři metry.

 

 Výstava zároveň přibližuje vývoj ve vzhledu a konstrukci hodin, od jednoduchých středověkých měřičů až po dnešní multifunkční náramkové hodinky.

 Vystavené exponáty jsou převážně z muzejních sbírek, pouze kolekci náramkových hodinek zapůjčil soukromý sběratel. Ten veřejnosti představí nejen hodinky zahraničních výrobců,

 ale zejména produkty tuzemské firmy Prim.

 Dalším partnerem je jihlavské hodinářství a zlatnictví Tovys, na výstavě spolupracují

i hodináři ze Střední školy obchodu a služeb Jihlava.

 Součástí výstavy bude i přednáška učitele odborných předmětů PhDr. Jaromíra Ondráčka

 „ Jak fungují hodiny“, která se uskuteční v Malovaném sále 12. března v 17 hodin.

 

 Pro návštěvníky výstavy je připravena výtvarná soutěž o nejzajímavější hodinový číselník s názvem „ Namaluj si svůj ciferník“. Vybraný návrh bude opatřen hodinovým strojkem a předán výherci, který získá hodiny podle své představy.

 

 Výstava probíhá ve výstavním sále Muzea Vysočiny Jihlava od pátku 25. ledna do pondělí

 1. dubna 2013.

Termíny