11. ROČNÍK NO FEAR MISTROVSTVÍ ČR V OLYMPIJSKÉM ŠPLHU 2012 BUDE HOSTIT GALERIE HARFA

Sport

Česká republika je světovým lídrem v pořádání závodů v této disciplíně a český závodník Aleš Novák ze Šternberka je i držitelem současného světového rekordu. Šplh na 8 metrů zdolal za 4,87 vteřiny. 11. ročník No Fear Mistrovství ČR v olympijském šplhu se bude v Galerii Harfa v Praze konat v sobotu 8. prosince od 12 hodin. Je zdarma přístupný široké veřejnosti, která může usednout v publiku a sledovat tuto netradiční sportovní disciplínu. Připraven je i zajímavý doprovodný program – vystoupení provazochodců Equilibrium Slackline Team a vystoupení vzdušných akrobatek Novocirkusové divadlo Cirkus Mlejn. Závod zastřešuje Česká Gymnastická Federace. 

Mistrovství v olympijském šplhu je rozděleno do 4 kategorií – dorostenci a žáci (lano4,5 m), muži (lano8 m), senioři (lano8 m), ženy a dorostenky (lano4,5 m). Všichni závodníci musí splnit kvalifikační kritéria a musí být organizovaní pod Českou Gymnastickou Federací. Zváni jsou jen ti nejlepší. 

Šplh klade vysoké nároky na fyzickou přípravu závodníků a proto má ve srovnání s jinými sporty poměrně úzkou náborovou základnu. Tato sportovní disciplína je velice obtížná především pro začátečníky. Na rozdíl od běhu, se kterým může začít v podstatě každý, protože alespoň malou vzdálenost je schopen uběhnout, u šplhu se mnohým na začátku nepodaří ani zvednout ze země. „Biomechanicky jde o velice náročnou disciplínu, protože při šplhu se zapojují veškeré svalové skupiny horní části těla a obrovskou roli hraje poměr tělesné váhy k maximální síle,“ upřesňuje za organizátora akce Mgr. Ondřej Košťák, LL.M. 

Příprava špičkových závodníků, vedle samotného tréninku šplhu, zahrnuje také šplh se zátěžemi až do20 kgna opasku, přítahové cviky, což je široká paleta různých shybů, dále stahování kladek atd. Nejlepší republikoví závodníci trénují minimálně 4krát týdně. 

Kromě světového rekordmana ve šplhu Aleše Nováka ze Šternberka se v Galerii Harfa představí také špičkoví gymnasté, kajakáři, lezci, ale i specialisté trénující výhradně na tuto sportovní disciplínu. Na vítěze závodu čekají hodnotné ceny, například satelitní navigace do auta, fotoaparát, iPod a mnoho dalších. 

Olympijskému šplhu se v České republice a na Slovensku věnuje celkem přes 400 závodníků, přičemž aktivně a na výkonnostní úrovni se každoročně účastní závodů cca 100 závodníků ve 4 kategoriích. Češí závodníci reprezentovali několikrát na evropských soutěžích (ve Francii a Polsku) a dosáhli na nich významných úspěchů. Na rozdíl od České republiky jsou tyto závody v zahraničí organizovány zejména v rámci víceboje hasičských sborů.

Krátce o historii šplhu

Šplh se objevil už na prvních novodobých olympijských hrách v Athénách roku 1896, kdy jej pořadatelé zařadili do kategorie sportovní gymnastiky. Kromě dosaženého času se hodnotilo i samotné provedení. Zvítězil domácí reprezentant Nikos Andriakopoulos, kterému se podařilo na14 metrůdlouhé lano vyšplhat za 23,4 vteřin. Šplh byl znovu zařazen do programu na třetích olympijských hrách v St. Luis v roce 1904, ale na dlouhou dobu se v programu dalších olympijských her neobjevil. Vrátil se až v roce 1924 na olympiádu v Paříži, kde úspěch slavil československý reprezentant Bedřich Šupčík, který na 8metrové lano vyšplhal za 7,2 vteřiny. V Paříži byla radost dvojnásobná, protože třetí místo obsadil další Čechoslovák – Ladislav Vácha s časem 7,8 vteřiny. Naposledy byl šplh zařazen do olympijských her v Los Angeles v roce 1932. 

První Mistrovství České republiky v olympijském šplhu se uskutečnilo v roce 2002. Mistrovství předchází 6 až 8 Velkých cen a několik dalších neoficiálních závodů a exhibicí. Na Mistrovství České republiky se kvalifikují nejlepší závodníci soutěžní sezóny. 

(zdroj: www.svetsplhu.cz) 

www.galerieharfa.cz

Termíny