Vánoce v Ardenách 1944

Výstava, Volný čas, Pro děti

K zemi se pomalu snáší sníh, Vánoce už dlouho nebyly tak mrazivé jako tenkrát… je rok 1944. V Ardenách, na belgicko-německém pomezí neutichá střelba, je slyšet bombardování, spojenečtí vojáci zůstávají na svých pozicích i přes kruté mrazivé noci.

Poznejte, že Vánoce nebyly vždy „šťastné a veselé“. Druhý adventní víkend vás čeká na Bolevecké návsi na památkově chráněném historickém statku „U Matoušů“ netradiční program.

 

Na pátek a sobotu se celý statek přesune v čase do chladné zimy roku 1944 do válečné Belgie. Stane se z něj štáb americké 2. pěší divize, která je především Plzni důvěrně známá z pozdějších květnových dní osvobození. Ale nepředbíhejme v čase. Teď se stále ještě bojuje a statek se pro Američany stane prozatímním zázemím a důležitým strategickým bodem. Kromě velitelského štábu zde uvidíte, polní obvaziště, množství dobové vojenské techniky i belgické obyvatelstvo slavící své válečné Vánoce.

Vzpomeňte na dny, kdy se Vánoce slavili uprostřed bojů druhé světové války. Přijďte 7. a 8. 12. 2012 na statek „U Matoušů“ na Bolevecké návsi a vraťte se do historie do mrazivého roku 1944 v Ardenách.

Termíny