Jesličky sv. Františka

Divadlo, Pro děti

PAVEL HELEBRAND: JESLIČKY SVATÉHO FRANTIŠKA

Kostel sv. Václava v Ostravě

18. 12. a 19. 12. 2012 v 18:00 hodin a 26. 12. 2012 ve 14:00 hodin

 

 

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, v letošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po osmé. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.

Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182–1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů – postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem.

Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce“. Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru.

Účinkují

Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora, roli sv. Kláry zpívají sopranistky Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič, roli čerta pokušitele Juraj Čiernik. V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM a sboru opery NDM vedeného Lenkou Živockou. V neposlední řadě i amatérští herci a zpěváci z Ostravy a okolí. Osmičlenný orchestr složený z členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko. Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová, režie Pavel Helebrand.

 

Pro ty, kdo se rozhodnou na představení přijít, ještě jedno upozornění: Chcete-li i vy pomoci svatému Františkovi se stavbou prvního betléma, přineste si prosím svíčku!

 

Vstupenky jsou v prodeji od 1. 11. 2012 v Ostravském informačním servisu s.r.o., prodejně Portál v Kostelní ulici nebo prostřednictvím objednávky na tel. č. 724 258 882.

Cena vstupenky je 160 Kč, poloviční 80 Kč (děti do 15 let, studenti, senioři, držitelé karty ZTP).

Další dokumenty k akci

  
Termíny