Josef Beran: „AUT“

Divadlo

Motto: „Člověk musí své zraky obrátit dovnitř, aby mohl nastoupit nejdivuplnější výzkumnou cestu na světě.“ „Největší dramata ve vesmíru se odehrávají v duších autistů“

Ve sportovní terminologii je autem situace, kdy míč opustí vymezený hrací prostor. Hra je rozhodčím přerušena a některý z hráčů jí znovu rozehraje. Může se stát, že i v životě se na nějakou dobu člověk dostane do autu. Stačí přijít o práci, o někoho blízkého, onemocnět. Život kolem nás ovšem žádný rozhodčí nepřeruší, nikdo na nás nepočká, a nepozve zpátky do hry. Potom nezbývá, než se s údělem poprat.

Divadelní drama „Aut“ je příběhem rodiny, která je díky nemoci jednoho z jejích členů vystavena do téměř fatálního společenského autu. Klára je dospělá autistka, která žije se svými rodiči, uzavřena do svého světa věčných rituálů. Všichni kolem ní se jí snaží přizpůsobit a vytvořit kolem ní prostředí, v němž by byla klidná a spokojená. Po letech si však začnou uvědomovat, jak nemoc dcery ovlivnila jejich životy, vzájemné vztahy a soužití v celé rodině. Rodiče se ze všech sil pokoušejí začít normálně žít, znovu rozehrát hru zvanou život. Za svou snahu jsou všichni odměněni nečekaným zázrakem. Tento příběh je věnován všem, kteří – ač vystaveni do autu – našli sílu a důvod proč se vrátit do hry.

Autismus: chorobná zaměřenost k vlastní osobě spojená s poruchou kontaktu s vnějším světem.

 

Účinkují

Hrají: Matka - Dana Horáková, Otec - Josef Beran, Klára - Lucie Kühnlová-Rozsypalová, Tereza - Pavlína Šponiarová, Radek - Tomáš Tutter, Babička - Jindřiška Vacková, Dědeček - František Faust, Servírka - Jana Šmejkalová. Režie - Josef Beran.

Termíny