JAZZ PICTURES ABOUT MY COUNTRY

Hudba

JAZZ PICTURES ABOUT MY COUNTRY
Koncert a vernisáž k poctě Bedřicha Smetany při příležitosti 130. výročí uvedení cyklu Má vlast
5. 11. 2012 od 19:00 hod. - Žofín Garden stan, Slovanský ostrov 216, Praha 1

Projekt profesora pražské konzervatoře, virtuózního kontrabasisty, ale též bubeníka a skladatele Tomáše Vybírala, výtvarné skupiny RASTR a Lucie Kukulové, která projekt podporuje organizačně pod hlavičkou svého vydavatelství Amplión Records, je hudebně-výtvarný počin na motivy cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast.

Tomáš Vybíral zpracoval Smetanu naprosto neobvyklým způsobem - nechal se inspirovat názvy a náladou skladeb a kratičkými hudebními tématy, která dále rozvíjel v jazzových variacích. Vzniklo tak šest originálních kompozic, doplněných písňovými texty, které se daných témat týkají převážně symbolicky (v Blaníku jsou to rytíři svobody dřímající v nitru každého z nás, u Šárky věčný "boj" mezi mužem a ženou a mužská slabost proti ženským zbraním, Z českých luhů a hájů vyvěrá vzpomínka na dětství etc..). Součástí jsou i zpívané části se současnými texty.

Celek tak tvoří poetickou jazzovou svitu, která nabízí zajímavé obrazy české minulosti i současnosti. Přináší tak na českou jazzovou scénu nový prvek, který by mohl být zajímavý pro širokou veřejnost. Vybíral přizval ke spolupráci členy svého jazzového tria - přední nejen jazzové umělce Ondřeje Štajnochra (nebo Petra Dvorského), Františka Krtičku a zejména zpěvačku Zuzanu Mikulcovou. Jako host se na koncertě objeví populární raper Oto Klempíř a dětský sbor Pražští Andělé pod vedením Věry Hrdinkové.

Ve druhé půli koncertu zazní autorské skladby z alba Abstract Life Tria Toma Vybírala, které vyšlo v květnu 2012 na labelu Amplión Records. Součástí koncertu je vernisáž obrazů.

JAZZ PICTURES ABOUT MY COUNTRY je nejen poctou velkému národnímu skladateli, ale zárověň pokorným a vkusným experimentem v propojení hudebních žánrů, výtvarného a hudebního světa a v neposlední řadě připomenutím síly niterné symboliky témat Smetanových symfonických básní a jejch rezonance do současnosti. Záměrem je přiblížit český národní hudební poklad nejen jazzovým fanouškům, ale i světu, kde se tato překrásná skladba hraje méně než u nás.

Účinkují

TOM VYBÍRAL TRIO/RASTR ART, Zuzana Mikulcová, Zuzana Dumnková, Pražští Andělé, Oto Klempíř a další hosté

Termíny