Výstava o magii, okultismu a zednářství na Buchlově

Výstava

Od soboty 1. května 2010 budou mít návštěvníci hradu Buchlova možnost zhlédnout během prohlídkového okruhu trasy A výstavu "Magie, okultismus a zednářství na Buchlově".

Magie a okultismus má své kořeny od počátku lidstva, kdy si už první lidé vytvářeli své vlastní primitivní kulty a božstva. V pozdějších dobách se přidávaly různé vědní obory jako astrologie a alchymie. Ke konci středověku dochází k největšímu rozkvětu magie a okultismu, v českých zemích především na známém dvoře císaře Rudolfa II.

Část knihovny na hradě Buchlově svědčí o tom, že i jeho majitelé, zvláště pak Petřvaldští a Berchtoldové, se o tuto tématiku intenzivně zajímali. Nachází se tu několik desítek knih s okultní tématikou a taky amulety, talismany, pergameny s mnoha symboly, obrazy a další předměty.

Rod Berchtoldů, který hrad vlastnil od roku 1800, uchoval ve svých sbírkách též předměty s tématikou svobodných zednářů. Existuje domněnka, že někteří Berchtoldové patřili k tomuto tajnému společenství. Napovídá tomu nejen osvícenství Bedřicha Berchtolda, vášnivého cestovatele a lidumila, ale i charitativní a medicínská činnost jeho nevlastního bratra Leopolda I. a společenské konexe Leopolda II. Berchtolda.

Na výstavě uvidíte např. tabulku psanou tajným písmem, vzácný pergamen z roku 1777 se schématem bratrstva "Zlatého růžového kříže", rituální měděnou misku, lebku - symbol lidské pomíjivosti, která provázela většinu zednářských obřadů, amulety z různých minerálů, jež byly prosyceny magickými kouzly a měly ochrannou funkci, dřevěný model rakve s rosenkruciánským motivem růží a kříže na víku, portrét šlechtice v renesančním oděvu se zednářskými symboly a spoustu dalších předmětů.

Výstava potrvá do 31.10.2010.

Srdečně Vás zveme k návštěvě a těšíme se na Vás.

Kontakty a informace:

  • Ing. Rostislav Jošek, kastelán,  Státní hrad Buchlov, josek@kromeriz.npu.cz , www.hradbuchlov.cz
  • Bc. Dagmar Šnajdarová, pracovník PR  NPÚ Kroměříž, 573 301 435, 725 308 460, snajdarova@kromeriz.npu.cz 

 

Termíny