Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského - hlavní host Montserrat Caballé

Hudba

V úvodu série koncertních vystoupení v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského vystoupí Montserrat Caballé, jedna z největších operních pěvkyň současnosti.

Program a podrobné info na www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/informace.asp

Hlavní host 12. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského

Montserrat Caballé, soprán

Jaroměřice nad Rokytnou, 7. srpna 2010.

Montserrat Caballé, jedna z největších operních pěvkyň současnosti, je známá svou bravurní hlasovou technikou, která ji předurčila především pro interpretaci belcantových rolí ranně romantického repertoáru. Do srdcí široké veřejnosti se zapsala duetem Barcelona s Freddie Mercurym, který se stal neoficiální hymnou Olympijských her v roce 1992.

Lze říci, že první mezinárodní úspěch Montserrat Caballé byl v roce 1965, když zastoupila Marilyn Horne v koncertním provedení opery Lucrezia Borgia v Carnegie Hall v NewYorku. Její interpretace vzbudila senzaci a proslavila ji v operním světě. V jednom newyorském deníku se objevil titulek: „Callas + Tebaldi = Caballé“.

Montserrat Caballé ztvárnila více než osmdesát operních rolí, od oper barokních k dílům Verdiho, Wagnera či Richarda Strausse. Interpretovala role tak rozdílné jako je Norma, Salomé, Violetta, Maršálka, Semiramis nebo Isolda. Šíře jejího repertoáru je zachycena na mnoha nahrávkách. Caballé věnovala hodně času pomoci mladým začínajícím zpěvákům. Stála u zrodu kariéry José Carrerase, který poté po řadu let byl jejím partnerem na scéně. Její žákyní byla i její dcera, Montserrat Martí. Od roku 1994 je Vyslankyní dobré vůle UNESCO. V rámci této činnosti založila nadaci, pomáhající dětem - obětem válek.

7. srpna 2010 máte jedinečnou možnost zažít Montserrat Caballé při jejím exkluzivním vystoupení v České republice v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Doprovodí ji Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou renomovaného dirigenta Josého Collady.

Účinkují

Montserrat Caballé – soprán

Peter Dvorský – tenor

Jaroslav Dvorský – tenor

Filharmonie Bohuslava Martinů

dirigent José Collado

Jaroměřice nad Rokytnou – zámecká zahrada
od 20:00 hodin

zdroj: www.arskoncert.cz

Termíny