Tisková zpráva k otevření nového návštěvnického centra a nově instalovaným prostorům na zámku Kratochvíle

Volný čas

Na zámku Kratochvíle vzniklo nové návštěvnické centrum s pokladnou, které slouží jako zázemí pro návštěvníky. Interiéry zámku Kratochvíle se postupně navrací ke své původní renesanční podobě, letos jsou nově nainstalovány další prostory v přízemí vily. Obnova celého zámku bude dokončena v roce 2011.

Tisková zpráva ke stažení: .pdf | SZ Kratochvíle

Zámek Kratochvíle stojí před poslední částí dokončení své celkové rekonstrukce s názvem Renesance renesance, která mu má vrátit jeho původní renesanční podobu. Při prohlídce mohou nyní návštěvníci obdivovat nově nainstalované pokoje ve východní části přízemí vily – jsou to ložnice a pracovna Jana Hágena a komora se zbraněmi. Obnovy se dočkal také Vstupní sál. „Reprezentační prostory Vstupního sálu nově zdobí repliky renesančních zlacených lustrů s malovanými figurami lovců. Zrestaurována byla také malířská výzdoba Georga Widmana,“ upřesnil kastelán Kratochvíle Mgr. Vojtěch Troup.

Letošní další novinkou na zámku Kratochvíle je zřízení reprezentativního zázemí pro návštěvníky. Nové návštěvnické centrum s pokladnou vzniklo v prostorách umístěných vlevo ve vstupní bráně. Návštěvníci zde mohou v příjemném prostředí u tří stolečků vyčkat na prohlídku.

Projekt Renesance renesance bude dokončen v příštím roce, s tím bude souviset i slavnostní otevření celé renesanční vily, která se postupně vrací do podoby, jakou měla za doby posledních Rožmberků. „Příští rok bude pro dokončení renesanční obnovy vily skutečně symbolický, společně s ním oslavíme také výročí 400 let od vymření posledního Rožmberka Petra Voka. Ten si Kratochvíli velmi oblíbil a trávil zde velkou část svého času,“ prozradil na závěr Vojtěch Troup.

Kratochvíle sloužila v dobách posledních Rožmberků k odpočinku a radovánkám, právě rozmanité kulturní akce, které se v prostorách zámku a jeho zahrady odehrávají, se k tomuto původnímu využití vracejí. „V průběhu celého léta bude v zahradě zámku hrát netolický divadelní spolek Tyl, který se sem se svými představeními vrací již po devatenácté,“ doplnil Vojtěch Troup. Poprvé zde také proběhl zajímavý kulturní projekt s názvem Setkání na zámku Kratochvíle. V jednotlivých večerech se představili například Jaroslav Dušek s představením Máj a čaj nebo profesor Martin Hilský, známý překladatel Shakespearova díla.

V minulém týdnu se také odehrála v prostorách zahrady zámku Svatojánská slavnost. Po tři večery mohli návštěvníci na Kratochvíli potkávat elfy, víly nebo postavy z commedia dell´arte a zhlédnout představení na vodní hladině inspirované Shakespearovým Snem noci svatojánské. „Byl jsem velmi mile překvapen reakcemi lidí, všichni se do tajemné atmosféry v zahradě zámku přímo vžili,“ popisuje nadšeně Vojtěch Troup. V uplynulých pěti letech probíhala Svatojánská slavnost na slepém rameni Malše v Českých Budějovicích, exteriéry zámku Kratochvíle ale dodaly slavnosti renesanční rozměr.

Fotografie:

(foto: archiv NPÚ ; .jpg - po kliknutí se zvětší)

***

Více informací na webových stránkách www.npu-cb.eu nebo na www.zamek-kratochvile.eu

Českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu je odbornou a vědeckovýzkumnou institucí, která se zabývá poznáváním, dokumentací a prezentací památkového fondu na území Jihočeského kraje, včetně metodického vedení jeho úprav, oprav, konzervace a restaurování. Ve správě ústavu se nachází třináct významných památkových areálů (SZ Červená Lhota, SHZ Český Krumlov, SZ Dačice, hrobka Domanín, SZ Hluboká, SHZ Jindřichův Hradec, SZ Kratochvíle, SH Landštejn, SH Nové Hrady, SH Rožmberk, SZ Třeboň, klášter Zlatá Koruna, SH Zvíkov)

Kontakty:

Mgr. Vojtěch Troup, kastelán zámku Kratochvíle, NPÚ ÚOP České Budějovice, 388 324 380, 607 555 968, kratochvile@budejovice.npu.cz

Mgr. Kateřina Štychová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚOP České Budějovice, 386 356 921, 602 626 736, stychova@budejovice.npu.cz

Termíny