Prázdniny a hlavní návštěvnická sezóna na hradech a zámcích ZAČÍNAJÍ!

Volný čas

S pohledem do kalendáře v tomto týdnu se mnohým rozzářily oči nad nápisem červenec. S prázdninovými dny se na plné obrátky rozjíždí také návštěvnická sezóna na památkách ve správě Národního památkového ústavu. Jako každý rok správy státních hradů a zámků připravily řadu doprovodných akcí, aby bylo možné si návštěvu užít naplno. V roce 2010 se návštěvnické doprovodné akce ponesou v duchu tématu „rodinný život šlechty“. Soukromí aristokratů je možné na památkových objektech objevovat až do 31.8.2010.

Tisková zpráva ke stažení  pdf | Zpřístupněné památky ve správě NPÚ | Oživlé památky 2010

Téma „rodinný život šlechty“ bylo odstartováno pro letní měsíce v rámci druhého ročníku projektu Oživlé památky. Ten každý měsíc přináší speciální tematické akce, takže v letošním roce jsme v dubnu slavnostně otvírali brány památek, v květnu se toulali chodbami hradů a zámků v doprovodu kastelánů a v červnu objevovali historické zahrady.

Hlavní letní téma slibuje přiblížit zábavu šlechty, koníčky, sběratelské i vědecké vášně, ctnosti i neřesti dospělých, výchovu zámeckých dětí a jejich hračky, ale také službu na zámku, stolničení nebo šlechtické jídelníčky. Soukromí aristokratů je možné na památkových objektech objevovat až do 31.8.2010.

Stejně jako v roce 2009, v průběhu prvního očníku Oživlých památek, bude Národní památkový ústav přinášet pravidelné tipy na nejbližší a nejzajímavější doprovodné akce. Pro všechny, kteří se i letos rozhodli cestovat za zajímavostmi a zážitky po České republice, stačí tedy jen sledovat tiskový servis na stránkách www.npu.cz.

Pro 1. a 2. červencový týden vybíráme:

Královéhradecký kraj

 • Nebudete jistojistě litovat, vypravíte-li se na návštěvu památek Královéhradeckého kraje. Zámek Hrádek u Nechanic 3.7.2010 otvírá výstavu „Hrádek u Nechanic a rod Harrachů“, výstavu je možné vidět do konce letošních prázdnin, a 17.7. – 18.7.2010 zde probíhá tradiční Zahradní slavnost.
 • Zámek Ratibořice  připravil na 3.7.2010 zámecký koncert Viktorky v zámeckém parku a pro děti 5.7.2010 pohádku o Popelce (divadelní představení pro nejmenší v kouzelné zahradě Rudrova mlýna).
 • Ve dnech 3.7. – 6.7.2010 slaví na zámku v Opočně tzv. Svátky s růží. Doporučujeme všem milovníkům krásných květů a zámeckých interiérů vyzdobených květinovými aranžmá.
 • Zámek Náchod zve především na divadlo. 3.7. – 6.7.2010 mohou návštěvníci shlédnout představení Podivuhodné vylodění Adama Erdmana Trčky z Lípy na pořeží krajiny posmrtné, vystoupení šermířsko-divadelní skupiny Buhurt  na nádvoří zámku, nebo se přijet bát na Večerní prohlídky s černou paní ve dnech 16. – 17.7.2010 vždy od 21:00 do 22:00 hodin.
 • Výjimečnou památku hospital Kuks lze navštívit např. 10.7.2010, tedy v čase Slavností koní, historie a řemesel.

Středočeský kraj

 • Milovníkům dobových kostýmů, vznosné zámecké hudby a původních dvorských tanců doporučujeme vyrazit na Zámek Mnichovo Hradiště, který oživí 3. – 7.7.2010 překrásné dobové tance se souborem Campanello.
 • Zámek Mníšek pod Brdy zase připravil na 4. - 6.7.2010 programy pro nejmenší s názvem Dětské hrádky, které dětem přiblíží rodinný život mníšeckých pánů, jak vařili, stolovali, s jakými hračkami si jejich děti hrály, atd.

Plzeňský kraj

 • Klášter Kladruby zve 9. - 10.7. a 16. - 17.7.2010 vždy od 20.00 na oživené kostýmované noční prohlídky kláštera Benediktinské dny.
 • Ve dnech 3., 4. a 5.7.2010 vždy od 18:00 se uskuteční Dobývání hradu Švihova, již 7. ročník velkého dobývání vodního hradu v podobě šermířského dramatického vystoupení s ukázkami dobových technik dobývání. Skutečný příběh ze 16. století vypráví o loupeživém rytíři Petru Sudovi z Řeneče a jednom posvícení, které se z poklidné pitky změní v krvavou řež na život a na smrt. Na jedné straně lapka, na straně druhé vojsko rozzuřených měšťanů. Dobývání jedna radost!

Jihočeský kraj

 • Hrad Rožmberk otevřel pro návštěvníky zcela nový prohlídkový okruh soukromými pokoji Buquoyů v druhém patře hradu.
 • Hrad a zámek Český Krumlov nabízí prázdninové rozšíření I. prohlídkové trasy o kabinet technických přístrojů a kuriozit a II. prohlídkové trasy o dobovou prádelnu, vše v rámci tématu Oživlých památek „rodinný život šlechty“.

Kraj Vysočina

 • Zámek Jaroměřice nad Rokytnou zve 3. a 4. 7. 2010 na noční prohlídky.
 • A zámek v Telči připravuje na dny 7.7. - 17.7.2010 Řemeslné trhy na zámku, denně od od 9:00 do 17:00 hod.

Jihomoravský kraj

 • Jihomoravské památky nastartovaly návštěvnické programy také s plnou vervou. Zámek Lysice zažívá 4.7., 10.7. a 17.7.2010 vždy ve 20:00, 21:00 a 22:00 tzv. Rozmarné zámecké léto, aneb obrázek jednoho pozdního odpoledne a večera na lysickém zámku s jeho majiteli, večerní zámecké kostýmované prohlídky.
 • Hrad Bítov umožní nahlédnout do osobního života šlechty nejvíce. Do konce září 2010 si zde můžete prohlédnout výstavu Osobní hygiena šlechty, dokumentující vývoj toaletních potřeb, ale také zapomenutou krásu flakonů nebo třeba květinových dekorů na mycích soupravách.
 • Prohlídky zámku Kunštát na Moravě budou v prázdninových měsících rozšířeny o povídání k životu hrabat Coudenhove-Honrichs.
 • Zámek Vranov nad Dyjí nabízí celé prázdniny pánskou výstavu nejen pro pány s názvem Pánský salon na šlechtických sídlech, o ctnostech i neřestech hradních a zámeckých pánů se dozvíte jen zde!
 • Zámek Rájec nad Svitavou zve na prohlídky s programem na témata „v časech renesance, v dobách baroka, v časech empíru“, v červenci v termínech 10. a 11.7.2010.

Zlínský kraj

 • Hrad Buchlov připravil prázdninovou výstavu Okultismus, magie a zednářství na Buchtově, kde se budete i malinko bát!
 • Nedaleký zámek Buchlovice zase otvírá podívání pro všechny, v nichž dřímá dítko – výstavu (Ne)zapomenutelný svět hraček.
 • A zámek Vizovice zve na výstavu s názvem Rodinné stříbro.

Olomoucký kraj

 • Hrad Bouzov zve všechny 3. - 6.7.2010 na Svatební veletrh v prostorách hradu.
 • A na hradě Šternberku na Moravě se konají 17.7.2010 od 18:00 večerní pohádkové prohlídky Jak se žilo na hradě s ochutnávkou hradních pokrmů.

Moravskoslezský kraj

 • Zámek Hradec nad Moravicí pořádá 7.7.2010 ve 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 tématické prohlídky Rodinný život šlechty, s prohlídkou jídelny, kulečníkového sálu a s ním souvisejícího kuřáckého salonu, kde nebude chybět komentář doplňků související se zábavou a kratochvílemi šlechty.

Přijeďte. Těšíme se na vás.

Změna programu vyhrazena. O přesných termínech programů se informujte na webových stránkách jednotlivých památek. Na noční prohlídky, divadelní představení a další podobné programy je nutná rezervace míst na pokladnách památkových objektů.

Kontakty:

 • Mgr. Zdeňka Kalová DiS., tiskový referát NPÚ, 257 010 207, 724 511 225, kalova@up.npu.cz
Termíny