Ricardo Bofill, Taller de Arquitectura, Španělsko

Volný čas, Kurzy, vzdělání, konference

Festival architektury Architecture Week Praha 2012 kromě výstav na Pražském hradě, na vybraných institutech a muzeích, přiváží také do Prahy významné osobnosti světové architektury, s kterými se návštěvníci mohou osobně setkat na jejich přednášce. Jedním z nich je španělský architek Ricardo Bofill. Festival se koná od 1. 10. do 28. 10.2 012, podrobný program naleznete na www.architectureweek.cz.

 

Ricardo Bofill vystudoval architekturu na Univerzitě v Barceloně a v Ženevě. V r. 1963 dal dohromady skupinu talentovaných profesionálů z různých oborů schopných pokrýt komplexnost architektonické praxe: architektů, inženýrů, projektantů, sociologů, spisovatelů, filmařů a filozofů, dnes známých jako Taller de Arquitectura.

 

Taller de Arquitectura je přední mezinárodní ateliér zabývající se architekturou, projektováním a designem. Tato mezinárodní značka je již přes 40 let synonymem exkluzivního a promyšleného urbanismu a architektury. Kancelář vede Ricardo Bofill a jeho dva partneři – Peter Hodgkinson a Jean-Pierre Carniaux, zaměstnává tým 60 lidí 12 národností.

 

Studio zaměřené na městský design si získalo mezinárodní reputaci s projekty jako je Place de l’Europe (Lucemburk), Nova Karlin (Praha), Port Praski (Varšava), New Castellana (Madrid), nábřeží v Tarragoně, Nova Bocana (Barcelona), Puerto Triana (Seville), Central Artery (Boston) a v japonském Kobe. Čtvrť Antigone v Montpellier (1,200.000 m2) je hmatatelným důkazem rozsáhlého projektu – části města, která byla navržena a vystavěna v průběhu dvaceti let.

 

V rámci velkých dopravních staveb je třeba vyzdvihnout letiště v Barceloně z roku1991 ajeho nedávné rozšíření, Terminál 1, oceněný jako Nejlepší jihoevropské letiště za rok 2011. Dobrými příklady úspěšných kulturních stánků a konferenčních center jsou Národní katalánské divadlo v Barceloně, Madridské konferenční centrum, Hala Arsenal v Metz (Francie), Shepherd School of Music pro Rice University v Houstonu, Villa Cultural del Prado ve Valladolidu a kongresové a výstavní centrum v A Coruña. V roce 2010 získalo studio první cenu v mezinárodní soutěži na Polytechnickou univerzitu Mohammeda VI v Maroku.

 

Řada projektů se časem stala symbolickými dominantami daného místa. Přitom v době svého vzniku působily novátorsky a radikálně. Podobné projekty ohlašují nástup inovací - ať už společenských, nebo technologických.

 

Taller de Arquitectura spolupracuje s nejlepšími světovými odborníky ze všech technických oborů, díky čemuž může stavět avantgardní budovy v duchu své vlastní tradice zajišťování nejpříhodnější ceny/kvality. „Krása nemusí být nutně drahá.“

 

 

Termíny