Karlovická kosa - soutěž o nejlepšího „kosáka“

Volný čas, Hudba

V jesenické vesnici Karlovice chystají v době nejrůznějších slavností plných hlasité hudby a skákacích hradů nevšední obecní akci, která se ponese ve zcela jiném duchu. Hlavním bodem slavností plných především lidové hudby bude soutěž o nejlepšího „kosáka“ s názvem Karlovická kosa. Patronem soutěže je Nadace OKD, která ve svém programu Pro radost podporuje také lidové tradice.

 

„Vůně čerstvě pokosené trávy, ranní rosa, hlasy sekáčů se nesou svěžím vzduchem – to je romantická představa o tvrdé práci našich předků. Děti ji znají většinou už jen z filmů,“ vysvětlila jeden z cílů akce místostarostka Karlovic Kateřina Kočí. „Kosy dnes vystřídaly traktory a sekačky, někteří je ale zcela nezatratili a znají pocit z dobře vykonané práce,“ dodala Kočí.

 

Soutěž Karlovická kosa proběhne v sobotu 16. června od 10:30 na louce pod kostelem. „Vyzýváme všechny, kteří ještě nezapomněli, jak krásně voní čerstvě pokosená louka, aby přišli ukázat svůj um a pořádně se rozmáchnout kosou. Pro vítěze jsme připravili pohár z historického vrbenského skla,“ upřesnila starostka Karlovic Jana Helekalová.

 

Na soutěž navazuje tradiční Den obce Karlovice, tentokrát v lidovém stylu. Vystoupí například cimbálovka Kotula z Nového Hrozenkova, dechovka Jiřího Helána, lidová hudba ovlivněná rozličnými styly v podání Tomáše Kočka, rocková cimbálovka Medicimbal a jako hlavní host Peter Lipa. Součástí oslav je také soutěž o nejkarlovičtější koláč.

 

„Když jsme při hodnocení projektů narazili na tuto žádost z Karlovic, měli jsme velkou radost. Aktivity obce Karlovice i zdejších sdružení jsme podpořili už dříve, vždy přinášejí něco nového nejen pro obyvatele vesnice, ale i návštěvníky Jeseníků,“ dodal ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

 

 

 

Kontakty

www.nadaceokd.cz

Termíny