FOLKLORNÍ FESTIVAL PARDUBICE – HRADEC KRÁLOVÉ

Výstava, Volný čas, Hudba

Již po jednadvacáté si v Pardubicích a v Hradci Králové podávají ruce dobří sousedé a přátelé folklóru z Čech, Moravy a Slovenska. Otevírají Vám srdce klíčkem lidové muziky, písniček a tance. Klíčkem, který zůstal jednou z mála jistot v našem uspěchaném životě.

Přijměte srdečné pozvání na Pernštýnskou noc s barvitým koloritem středověkého rynku, na Roztančené Masarykovo náměstí s přehlídkou všech zúčastněných souborů, na posvícenskou besedu na Šrámkově statku v Pileticích, do Klicperova divadla na scénické formy folklóru a na nedělní Rozmlouvánísouborů na Zámku v Pardubicích. Věříme, že i Vy prožijete víkend 1. – 3. června 2012 plný radosti a pohody.


Festival je prestižní přehlídkou souborů, jejichž činnost je zaměřena na zpracování a prezentaci lidového umění folklorního regionu Čechy. Vychází ze skutečnosti, že mezi specifické rysy činnosti neprofesionálních folklorních souborů patří zaměření na širokou škálu prezentace lidového umění. Na rozdíl od festivalů v oblastech, kde je silná komunita živé tradice a jejich nositelů, vychází koncepce tohoto festivalu z možností a potřeb souborů, které musí vyvíjet daleko větší úsilí na udržení tradic nebo přímo na jejich renesanci.


Festival bude zahájen v pátek 1. června od 19.30 hodin „Pernštýnskou nocí“ v Pardubicích. Sobotní program se pak uskuteční v Hradci Králové. „Na hradeckém rynku“ je název pořadu, který proběhne na Masarykově náměstí a jehož součástí bude od 13.30 hodin dětský pořad „Od kolébky k řemeslu“. Po průvodu účinkujících se ve 14.30 hodin dále uskuteční hlavní program „Roztančené náměstí“. Program na Masarykově náměstí zakončí od 15.30 hodin „Okénko hostů“, ve kterém vystoupí polský soubor Goralská kapela Janicki z Walbřichu. Další část festivalu bude věnována scénickým formám folkloru v Klicperově divadle. Program, který se jmenuje „Od Tří králů do vánoc, buď nám pámbu na pomoc…“, započne v 16.30 hodin. Závěr hradecké části festivalu bude od 19 hodin na Šrámkově statku v Pileticích. Program „Přijďte pobejt aneb smyslů plný večer“ bude jistě patřit k těm nejveselejším. V neděli se festival rozloučí programem „Rozmlouvání“, který proběhne od 14 hodin na zámku v Pardubicích.

 


Účinkují

V programech festivalu se představí 19 folklórních souborů: Baldrián, Lipka, Holoubek, Marcipánek, Perníček a Radost Pardubice, Červánek a Dupák Hradec Králové, Formani a Formánci Slatiňany, Kohoutek a Český lidový soubor Chrudim, Malá česká muzika Jiřího Pospíšila a Rosénka z Prahy. Jako hosté, tedy soubory z jiných folklórních regionů vystoupí Cifra Uherské Hradiště, Postřekov z Postřekova, Malá Jasénka Vsetín, Skaličan ze Slovenska a Goralski soubor Janicki z Polska. V dalších programech vystoupí Trdlo Pardubice a Tomáš Kočko & orchestr.

Termíny