Sklářské slavnosti - Harrachovská sklárna slaví 300 let

Výstava, Volný čas

Harrachov čeká v sobotu 26. května velká událost! Budou se zde konat Sklářské slavnosti na počest výročí 300 let od založení sklárny. 

Sklárna Novosad a syn se může pyšnit titulem nejstarší funkční sklárny na světě, kde se vyrábí sklo ručně. K této příležitosti se sem sjede na 60nejlepších sklářů z celé republiky, kteří budou před zraky diváků vyrábět své mistrovské kousky. Zahájena bude také výstava harrachovského skla v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

 

Oslava výročí sklárny vypukne 26. května přímo ve sklárně. Návštěvníkům se naskytne jedinečná příležitost vidět sklářské řemeslo a nejlepší české skláře přímo „v akci“. „Slavností se zúčastní přibližně 60 špičkových sklářů z 9 skláren z celé republiky, tvořit samozřejmě budou i naši harrachovští mistři. Věřím, že se budou chtít blýsknout a připraví si ty nejobtížnější kousky,“ říká František Novosad, majitel sklárny.

 

Sklenice se třemi uzly – za každých 100 let jeden!

 

K příležitosti výročí harrachovští skláři vyrobili také speciální „majstrštyk“ – sklenku se třemi uzly na nožce – za každých 100 let jeden! „I když máme 20 let praxe, sklenici s uzly jsme se učili asi 3 měsíce! Je to technologicky velmi náročný proces a z celé sklárny to zvládáme jenom dva,“ uvedl Radek Remer, sklářský mistr.

 

Součástí oslav se stane i výjimečná výstava harrachovského skla, která bude zahájena 30. května v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Trvat by měla minimálně do 16. září a bude k ní vydána také speciální publikace o harrachovské sklárně nazvaná „Z nového světa do celého světa“. Tu bude možné na Sklářských slavnostech zakoupit.

 

Točit se bude oceněný František - světlý ležák:

Součástí harrachovské sklárny je také minipivovar, který František Novosad přistavěl v roce 2002. „Na Sklářských slavnostech se bude samozřejmě točit naše pivo! Skláři dokonce k výročí tvoří limitovanou edici 30 speciálních pivních sklenic, což jistě ocení sběratelé,“ doplnil František Novosad. Jeho světlý ležák František v letech 2011 a 2012 získal Zlatou pivní pečeť na táborských Slavnostech piva, a porazil tak giganty jako Staropramen nebo Krušovice! Slavnosti samozřejmě bude doprovázet bohatý program. Návštěvníci si prohlédnou muzeum skla, chybět nebudou ani stánky, občerstvení a dílny pro děti, kde můžou malovat na sklo, vyrábět svícny a vlastní trička nebo třeba vytvářet pískové obrázky.

 

Výjimečná sklárna s výjimečnou tradicí:

Harrachovská sklárna byla založena roku 1712 a prošla si barvitou historií. František Novosad ji odkoupil v roce 1993 v rámci privatizace Crystalexu a vzhledem k tomu, že i on je sklář, vybudoval ze sklárny úspěšný podnik, který ročně zpracuje přes 1 400 tun skla a navštíví jej přes 62 000 turistů. Kromě běžných sklenic se v harrachovské sklárně tvoří také světové unikáty, má dokonce dva zápisy v Guinessově knize rekordů – za obří půllitr a nejvyšší vinnou sklenku! Za návštěvu bezpochyby stojí i 100 let stará brusírna, kterou brusiči používají v nezměněné podobě s původním zařízením a stroji dodnes.

 

http://www.sklarnaharrachov.cz

Kontakty

www.harrachov.cz

Termíny