FOLKOVÉ POMORAVÍ

Hudba

FOLKOVÉ POMORAVÍ    

             

Alibaba

Olomoucká bluesová kapela, dvojnásobní vítězové mezinárodní Porty. Skupina Alibaba několik let hledala svou tvář. Zkoušela akustickou i modernější country muziku, měla blízko k folku i trampské písni. S příchodem baskytaristy Petra Koláře před čtyřmi lety se propracovala k bluesovému zvuku, ke kterému ji mimo jiné inspirovaly nahrávky nizozemské skupiny Livin Blues a také veličiny českého bluesového písničkářství, jako jsou nebo byli Petr Kalandra či Ivan Hlas. Tento repertoár Alibaba nabízí na svém třetím albu Mačkalov. Současně však začala fungovat i akustická swingová varianta skupiny, jejíž zvuk zachycuje loňské minialbum Nad Labem a kterou dnes potkáte na festivalech nejčastěji.

Alibaba je také dvojnásobným vítězem Mohelnického dostavníku a její kapelník Miroslav Vepřek je držitelem ceny Radia Proglas Za krásu slova.

V současné době skupinu tvoří Miroslav Vepřek (kytara, zpěv), Jarmila Vepřeková (zpěv, perkuse) a Jirka Krbeček (kytara, harmonika, zpěv).

 

Monty

Narodil se v Bílovci. Dlouhá léta byl obklopován hudebním vkusem jeho staršího bratra. Ale právě on daroval Montymu k vánocům kazetu s nahrávkou Vlasty Redla. První kytarové krůčky Monty udělal někdy v sedmi letech. V sedmnácti letech nastoupil do Ostravské formace DUO JUYOS COMPLET, s kapelou odehrál mnoho koncertů a natočil dvě desky. S věkem a elektrickou kytarou se měnil preferovaný hudební styl a Monty přijímá nabídku alternativně rockové kapely MIMOSTOJÍCÍ.

Později se ale začíná prezentovat jako sólový písničkář. Odehrává několik regionálních koncertů a pár drobných festivalů. Potkává Jana Žambocha, Danu Houdkovou a začíná s těmito ikonami dnešní folkové scény koncertovat jako host. Společně s Martinem Petráškem pracuje na tvorbě sólového alba, sklízí velký úspěch. Rovněž se objevuje na největším folkovém festivalu v ČR - Zahrada -, kde se mu podaří upoutat pozornost nejen diváků, ale i médií. Do kapely přichází jako host Petr Simandel, který krom basové a akustické kytary vytváří příjemné vokály.

Monty s Janem Žambochem a Arnoštem Frauenbergem  zakládají Střední Odborné Učiliště Musických Umění - a vzniká kapela-nekapela SPOLU.

 

Hluční Sousedé

Česká kapela s francouzskou zpěvačkou Céline Bossu. Ta se při studiu v Lyonu setkala se dvěma mladými muzikanty z Ostravy, s kytaristou Jiřím Martinů a houslistou Martinem Drozdem. Bylo to osudové setkání, protože se rozhodla doprovázet je jako zpěvačka na jejich hudebním výletě po Evropě. Tak se zrodila skupina „Loud Neighbours“ (v překladu Hluční Sousedé). Vystupovali ve Francii, Belgii, Německu, Holandsku a jinde. Její repertoár tvořila kombinace žánrů od pop-rocku přes keltské až po námořnické písně. Po čase se odpojil houslista Martin Drozd a zůstalo duo, které cestování zavedlo až na sever Moravy. Tady už s názvem Hluční Sousedé začali vystupovat na mnoha festivalech a vydali svoje první CD. Duo přibralo další dva muzikanty, kteří se během několika let vystřídali a v současné době hrají ve složení: Céline Bossu (vokály, perkusní nástroje), Jiří Martinů (kytara, vokály, perkuse, akordeon, …), Ondřej Růžička (klávesové nástroje, basová kytara, vokály), Milan Kratochvíl (rytmické nástroje, kytara, basová kytara, vokály).

 

Všechny interprety můžete vidět v sobotu 29. června od 18 hod. ve venkovním prostoru vodácké restaurace Loděnice. Vstupné v předprodeji 80 Kč, na místě 130 Kč. Vstupenky si můžete zakoupit v pokladně Městského klubu Litovel (www.mklitovel.cz) nebo v cestovní kanceláři Bavi. 

Účinkují

Alibaba, Hluční přátelé, Monty

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny