Zpátky do pohádky

Výstava

Na dva měsíce se v působivých prostorách hradu Roštejn na trase B prostřednictvím 60 kostýmů, rekvizit a kulis zabydlí 15 známých českých pohádek z tvorby Československé a následně České televize na výstavě s názvem Zpátky do pohádky.

Při výběru pohádek byl brán zřetel především na jejich oblíbenost u diváků, jako je tomu například u pohádek Anděl Páně, Lotrando a Zubejda, Sedmero krkavců či Zlatovláska.

K popularitě českých pohádek přispívá velkou měrou také doprovodná hudba a oblíbené filmové písničky. Poutavé melodie zazněly například v pohádkách Ať přiletí čáp, královno!, Plaváček, O princezně, která ráčkovala nebo Královna Koloběžka I., které si budou moci návštěvníci na výstavě v rámci projekce sami zanotovat.

Nejstarší pohádkové kostýmy pochází ze 70. let 20. století z pohádky Zlatovláska, nejnovější jsou pouhé 4 roky staré - z pohádky Kouzla králů. Co se extravagance kostýmních návrhů týče, nejvýraznější šaty, klobouky a turbany pochází z pohádek Plaváček, ve které hrála řada v 80. letech populárních zpěváků a zpěvaček, a Ať přiletí čáp, královno!

Rukopis výtvarníka Stanislava Holého, známého díky Studiu kamarád a postavičkám Jů a Hele, nezapřou kostýmy z pohádky O chytrém Honzovi.

K vidění jsou také nebeské kostýmy Pána Boha, Panny Marie a andělů z pohádky Anděl Páně.

Výstava Zpátky do pohádky bude otevřena od 3. května do 30. června 2012 vždy od úterý do neděle mezi 9 a 17 hodinou.

Vhodné pro organizované dětské skupiny. Pro ně bude připravený lektorský program a další doprovodné akce.

Podrobnosti budou vždy uvedeny na webových stránkách www.rostejn.wz.cz, http://muzeum.ji.cz, nebo na tel. 567 243 738

Termíny