SLAVNOSTI CHŘESTU 2012

Výstava, Volný čas, Hudba, Pro děti

Slavnosti chřestu v Ivančicích letos už po osmnácté připomenou slávu zapomenuté tradiční pochoutky. Pro ty, kteří se nemohou chřestu nabažit, letos organizátoři připravují i celorepublikové hody v restauracích. Jejich aktuální seznam najdou fanoušci jídla na stránkáchwww.slavnostichrestu.cz .

 

Slavnosti chřestu v restauracích

Tři týdny v květnu budou restaurace v Praze, Brně a dalších krajských městech vařit festivalové chřestové menu. Na jídelníčcích tak přibudou speciality jako argentinský hovězí steak s chřestem přelitý holandskou omáčkou, zelený chřest v sušené šunce přelitý šafránovým máslem, filety ze štiky podávané se zeleným chřestem nebo marinovaný chřest v cukrovém grepu. „Cílem je lidem přiblížit tuto netradiční potravinu, která k naší kuchyni patří jako chléb, svatební koláčky nebo zabíjačka. Za minulého režimu byla ale označena za buržoazní, a tak jsme na ni skoro zapomněli. Pořád ji ale na zahrádkách v Čechách a na Moravě můžeme vidět. Někteří jen možná nevědí, co s ní pak v kuchyni. Od toho jsou tu Slavnosti chřestu,“ řekl o akci Michal Burian, který stojí za projektem Stezky dědictví. Ten pomáhá gurmánům vyhledat restaurace, ve kterých mohou ochutnat opravdové regionální speciality.

 

Slavnosti chřestu v Ivančicích

„Vanecké“ slavnosti pořádají místní chřestoví nadšenci už osmnáct let. Návštěvníci si mohou nakoupit čerstvý chřest a nebo v gastronomické zóně ochutnat vybrané chřestové dobroty zrukou nejlepších místních i celorepublikových kuchařů. Přímo na náměstí bude vařit osm podniků z jižní Moravy. Celý program budou provázet kuchařská vystoupení známého kulináře Petra Stupky. V neděli festival navštíví čerstvý držitel michelinské hvězdičky Roman Paulus a ve vinařské zóně si budou moci lidé přiťuknout se sommeliérem Liborem Nazarčukem.

 

Termín konání:

Slavnosti chřestu v restauracích: 12.5. – 31.5.2012

Slavnosti chřestu v Ivančicích u Brna: 18. – 20.5. 2012

Vstupenky v prodeji! K těm, co si objednáte přes webovky www.slavnostichrestu.cz, dostanete i grošíky zdarma.

Aktuální informace a program: www.slavnostichrestu.cz

Menu restaurací v degustační zóně i v okolí: http://www.slavnostichrestu.cz/ochutnejte-ivancice.php

Předprodej vstupenek na Slavnosti chřestu v Ivančicích: http://www.stezky-dedictvi.cz/festival-tickets/

Menu restaurací zapojených do Slavností chřestu v restauracích: http://www.stezky-dedictvi.cz/festival-restaurace/

Rezervace stolu na Slavnosti chřestu v restauracích: http://www.stezky-dedictvi.cz/festival-restaurace/

Chřestová videoochutnávka jednoho z účastníků – Hotel Ryšavý:http://www.youtube.com/watch?v=xlH4J2KnQyc&feature=youtu.be

Všechny zajímavosti o chřestu: http://www.slavnostichrestu.cz/ochrestu.php

 

Termíny