DECHBEROUCÍ FOTOGRAFIE Z POLÁRNÍ EXPEDICE PAVLA BLAŽKA NA BAJKAL BUDOU VYSTAVENÉ V AFI PALÁCI

Výstava

Po celý květen mohou návštěvníci pardubického AFI Paláce shlédnout výstavu fotografií cestovatele a dobrodruha Pavla Blažka. Ten se nedávno vrátil z polární expedice Bajkal II. Výstava je umístěna v prvním patře AFI Paláce a kromě fotografií z minulé expedice bude k vidění také výstroj a vybavení cestovatele – vše, bez čeho se na expedici neobejde.

Dva roky po úspěšném 680 km dlouhém přechodu jezera Bajkal zahájil 25. února pardubický rodák Pavel Blažek polární expedici BAJKAL II. Chtěl se letos pokusit o překonání rychlostního rekordu, který je v současnosti 13 dní. Celých 1 300 km měl v plánu zvládnout pouze vlastními silami. Vzhledem k jeho zdravotním problémům musela být bohužel výprava předčasně ukončena. Dalším komplikacím musel cestovatel čelit i na zpáteční cestě, což vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu situaci ještě zhoršilo.

„I přesto, že se druhou expedici nepodařilo dokončit, jsme se rozhodli uspořádat výstavu jedinečných fotografií z první výpravy na Bajkal. Rádi bychom tak pana Blažka podpořili v jeho dalších plánech a Pardubákům zprostředkovali jednak kontakt s krajinou, která není běžně k vidění, ale také s tímto výjimečným výkonem a odhodláním. Pokud bude výstava návštěvníky inspirovat v překonávání vlastních hranic, splnila svůj účel. Jejím heslem je „NEVER GIVE UP“, což vzkazujeme nejen Pavlu Blažkovi, ale všem, kteří si plní své sny,“ uvedla Zuzana Kubíčková, marketingová manažerka AFI Paláce.

Výstavu, kterou je možné shlédnout v AFI Paláci Pardubice, již vidělo několik tisíc návštěvníků ruzyňského letiště v Praze a pražského nákupního centra Letňany.

Při minulé expedici v roce 2010 zvládl Pavel Blažek spolu s kolegou Václavem Sůrou překonat jezero za 24 dnů.

Pavel Blažek pracuje jako programátor a web designer a vedle toho rozvíjí vlastní projekt firmy Never Give Up. Od 15 let se věnuje horolezectví, které se spolu s cestováním stalo jeho největší vášní. Polární akce nikdy nebyly jeho jedinou vášní, ale jako jedinečné sportovní výkony v náročných podmínkách ho fascinovaly odjakživa. Po několika menších akcích podnikl v roce 2010 spolu s kolegou úspěšný 680 km dlouhý přechod zamrzlého jezera Bajkal, který byl prvním českým přechodem a i jedním z nejrychlejších na světě. Letos v březnu se na Bajkal vrátil. Expedice proběhla v rámci několikaletého projektu North & South, v rámci kterého chce vlastními silami postupně dosáhnout severního i jižního pólu. Pavel je také nadšený fotograf, běžec a cyklista. V říjnu 2010 přednášel na TEDx konferenci v Praze.

Bajkal
se nachází uprostřed Sibiře a jeho jižní cíp leží nedaleko hranic s Mongolskem. Jeho charakteristický tvar připomíná banán, protože zatímco na délku měří více jak 650 km, jeho šířka se pohybuje pouze mezi 27 až 80 km. Výchozím bodem pro návštěvu této části Sibiře je město Irkutsk v jižní části Bajkalu, kam je možné se dopravit běžnými linkovými lety. Většina okolí jezera je ale neobydlená, takže je možné jít stovky kilometrů a nespatřit ani náznak lidské přítomnosti. V celé severní polovině jezera leží jediné město Severobajkalsk, které je na stovky kilometrů vzdáleno od jakéhokoli dalšího města. Například cesta vlakem ze Severobajkalsku do Irkutsku zabere více jak dva dny. V zimním období klesají teploty v této oblasti až k -35 °C a jezero Bajkal zamrzá metr silným ledem.

www.palacpardubice.cz

Termíny