Neočekávaný dýchánek + Ahmed má hlad

Hudba

NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK

Úderná směsice klezmeru, balkánských dechovek, poguesovské živelnosti a punku, tedy muzikantských záležitostí, majících stejné východisko: tančící hospodu či dav pod pódiem bezprostředně se bavících lidí. Neodolatelně a muzikantsky suveréně rozhoupaný Dýchánek šlechtí i hudební odlehčenost pracující s kouzelnými aranžérskými fígly: švitořivými i rockově nabroušenými. Neočekávaný dýchánek se od svého založení v roce 1992 věnuje výhradně vlastní tvorbě. Po odchodu zakladatele kapely a hlavního tvůrčího ducha Míši Hrubého v roce 1995 se vůdčím elementem v kapele stává zpěvačka a posléze takřka výhradní textařka Zuzana Groschupová-Hanzlová, hudební základy kapele dodává většinou akordeonista Michal Šmíd. Aranžmá písní je pak dílem celé kapely, každý z členů skupiny tak mimoděk otiskuje do dýchánkovských písní svůj hudební background. Tím je předurčen charakteristický styl kapely, jenž vychází z evropské lidové hudby (především z oblastí na jih a východ od našich hranic), je však dotvářen vlivy všech myslitelných žánrů hudby populární i lehkým dotekem stylů alternativních. Do dnešního dne má Dýchánek za sebou tři řadová alba (debut Neočekávaný dýchánek vydaný v létě 2000, CD Plod z roku 2003 a CD Plech z roku 2010) a jednu live demonahrávku, cca 250 koncertů včetně řady zahraničních výjezdů (Rakousko, Francie, Německo, Estonsko, Maďarsko – Sziget festival, Švýcarsko).

 

AHMED MÁ HLAD

Pražská sestava Ahmed má hlad funguje od roku 1997. Impulsem k jejímu vzniku byla chuť čtyř studentů slovanské filologie Univerzity Karlovy zahrát si písně, k nimž měli skrze své vzdělání blízko. Původní, tradiční rockové nástrojové složení bicích, basy a elektrických kytar kapela zakrátko rozšířila o klarinet, saxofon a akordeon (čas od času sáhne i po houslích producenta a občasného člena Matěje Kroupy), přibrala také Lauru Kopeckou coby ženský vokál. Díky tomu skupina nejenže překopala svůj zvuk k nepoznání, ale hlavně se stala teoreticky dostatečně způsobilou na to, aby se balkánského a východoslovanského repertoáru zhostila na patřičné úrovni. V jaře 2002 vydala kapela debutovou desku "Salám a Lajka", kterou krom českých občanů mohlo poznat také publikum zahraniční. V roce 2004 se pak Ahmedi odhodlali k nahrávce druhé. Výsledkem je "Magadan", album nazvané dle stotisícového města na severovýchodě Ruské federace. Mezi lety 2001-2010 odehrál Ahmed více než tři stovky koncertů nejen pro domácí publikum, ale po vzoru fotbalových internacionálů také pro přespolní (Německo, Francie, Belgie, Polsko, Švýcarsko, Rakousko, Litva, Bělorusko, Rumunsko, Ukrajina, Estonsko, Slovensko, Lotyšsko...).

Účinkují

NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK

Zuzana Hanzlová - příčná flétna, zpěv, Antonín Hluštík - elektrická kytara, zpěv, Michal Šmíd - akordeon, akustická kytara, zpěv, Jaroslav Richter - mandolína, Michal Hroza - saxofon, klarinet, Jan Vondryska - trubka, Ondřej Tichý - kontrabas, Jan Pydych – bicí


AHMED MÁ HLAD

Laura KOPECKÁ - zpěv
Andrej NOVIK - zpěv
Michal HROZA
- saxofon, klarinet
Mikuláš KROUPA - klarinet
Štěpán ČERNOUŠEK - basová kytara
Jan ŽEMLIČKA - elektrická kytara
Daniel HŮLE - akordeon
Filip HRUBÝ - bicí

Další dokumenty k akci

  
Kontakty

www.vltavska.cz

Termíny