Sobotníci - Táborská cesta smrti

Volný čas, Pro děti, Turistika

V sobotu 21. dubna se sobotníci vydají na místo spojené s tragickou etapou táborských dějin. Sejdou se ve 14:00 u bývalého táborského popraviště na Pražském sídlišti (ulice Kpt. Jaroše u kruhového objezdu naproti zastávce Nemocnice), aby si připomněli dobu, kdy se nacisty nenáviděný Tábor stal místem poprav.

PhDr. Stanislav Zita provede účastníky exkurze po pietním areálu nacistického popraviště připomínajícím 156 popravených. Byli mezi nimi lidé, jejichž osud je dodnes v povědomí, i ti, jejichž jméno většině Táboráků už nic neřekne. Řeč bude o lékaři Gézovi Weiskopfovi z Bernartic, majoru Hugovi Blechovi i odbrnému učiteli soběslavské školy Janu Cílkovi, otci známého popularizátora vědy RNDr. Václava Cílka.   

 

 

Nacisté se na popravišti zbavili nepohodlné inteligence – lékařů, učitelů či studentů. Svou životní pouť zde skončili také lidé hlášeni jako asociální elementy. Nejčastější provinění znělo schvalování atentátu a výzva k podpoře pachatelů.

Pozornost bude věnována i samotnému památníku, který byl odhalen v červnu 1948, ale tím  přeměna popraviště ve vzpomínkový areál zdaleka neskončila. V dalším roce byl osazen kovový reliéf z dílny J. V. Duška. O dalších úpravách se začalo uvažovat v polovině 70. let. V roce 1985 přibyla dřevěná bariéra, která nese bronzovou mříž se jmény popravených, a dominantou nástupního prostoru ke slavnostní cestě téměř šestimetrový pylon doprovázený motivem lidické růže.

 

Mgr. Klára Smolíková se v programu pro děti zaměří na přiblížení doby Heydrichiády, která byla časem nacistického teroru a později pomsty na obyvatelstvu tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Trvala 243 dní, přičemž výrazným mezníkem je atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha provedený příslušníky čs. zahraničního vojska. Z lidských příběhů si vyberou osud studenta Antonína Stočese, nejmladšího z těch, kteří skončili život u táborské zdi. Připomenou si i známou povídku Jana Drdy „Vyšší princip“.


Termíny