Velikonoční prohlídky s klíčnicí pana barona

Pro děti

     Na zámku v Mníšku pod Brdy bude o Velikonočních prázdninách provázet klíčnice Mařka. Díky dětem, které nás navštívily minulý týden na podvečerních prohlídkách, se jí naštěstí podařilo najít ztracený klíč od nových zámeckých komnat, ve kterých se bude za pár týdnů otvírat nový prohlídkový okruh.

     „To mi spad‘ kámen ze srdce!“, zvolala Mařka, když děti klíč objevily v posledním pokoji. Měla strach, aby nepřišla o službu. Zjistila, že jí ho schoval pacholek ze zámeckých stájí a jelikož je to rázná klíčnice, jistě mu dala co proto. „Až ho potkám, tak si to za rámeček nedá, to vám teda povídám. To je každou chvíli, kdy mi něco vyvede,“ dodala.

     Klíčnice Mařka vás provede na dětských prohlídkách po zámeckých komnatách a dozvíte se od ní, jak se tady na zámku i v podzámčí trávily Velikonoce. Seznámí děti s postními nedělemi, ukáže řehtačku, pomlázku i pštrosí vejce a poradí, jak dobře zadělat těsto na mazanec. „Viděla jsem kuchařky dole v kuchyni, jak u toho poskakují!“, vypráví.

     A když už jsme u té kuchyně, víte, že mezi postní jídla se kromě ryb řadili i raci, žáby, hlemýždi a bobři? „Ale to prý bylo v dobách rytířských,“ povídaly kuchyřky. Rytíři tu dnes už  nejsou. Bydlí tady pan baron a paní hraběnka s dětmi. „Naše paní hraběnka povila pět synů a jednu dceru. Ta se ale chudinka na Velikonoční pondělí už od rána schovává, aby ji bráchové s pomlázkami nenašli. Půjčuju jí svůj klíč od komůrky ve věži a tam na ni ještě nikdy nepřišli“, rozpovídala se Mařka o tom, jak je tady veselo.

 

Klíčnice vás zve nejen do zámku, ale i do výtvarného ateliéru. Kdo bude chtít, ozdobí si zámecký klíč, přesně takový, jaký se prve hledal.

 

Prohlídky pro děti s klíčnicí rezervujte na tel. 318 590 261.

Probíhají od pátku 6.4. do pondělí 9.4. od 10,30 do 15,30 hodin.

Termíny