Autorské čtení

Volný čas, Hudba

Ve čtvrtek 12. dubna pořádá Knihovna Eduarda Petišky šestý hudebně literární večer z cyklu Lidé, čtěte!. Akce proběhne v kinoklubu Egzyl v Brandýse nad Labem od 19:00 hod. Těšit se tentokrát můžete na trojici autorů, jimž je společné to, že se věnují jak básnické, tak prozaické tvorbě. Prvním z nich je brandýský spisovatel Petr Kukal, dále vystoupí Pavel Brycz, autor několika povídkových a románových titulů, třetím pozvaným je Jakub Pech, který se vedle beletrie věnuje především hudební publicistice. Mimo jiné je také členem čtyřčlenného Pestrobarevného karnevalu pro pracující lid – kapely, která se představí v hudební části večera.

Petr Kukal patří bezpochyby k místním nejvýraznějším autorům. Svou publikační činnost zahájil v druhé polovině devadesátých let, a to jak na poli odborné literatury – dlouhodobě se věnuje otázkám výchovy a vzdělávání, tak i svou beletristickou tvorbou. Do té patří jeho básnická díla a literatura pro děti a mládež. V klubu Egzyl bude číst ze své šesté, v minulém roce vydané, básnické sbírky Hejna ptáků a všechno.

Dalšího autora, Pavla Brycze, spojuje s Petrem Kukalem hned několik věcí. Tak jako on si vyzkoušel učitelské povolání, část své tvorby věnuje dětským čtenářům, patří ke stejné generaci. Věnuje se především povídkové tvorbě a poezii, ale příležitostně se pustí například do psaní hudebních textů pro kapelu Zdarr, nebo do vymýšlení večerníčků (seriál Dětský zvěřinec z roku 2008). Na Lidé, čtěte! přečte něco ze své knihy z minulého roku Tátologie aneb rady pro začínající tatínky, kteří nechtějí brzy skončit.

Jakub Pech se dlouhodobě věnuje především tvorbě z oblasti kulturní publicistiky. Publikoval například v Houseru, v kulturním časopisu A2 nebo v NeKultuře. Od dob studií píše také poezii a v poslední době se věnuje povídkám. Za připomínku stojí i jeho hudební tvorba – například sólový projekt Kākāpō, v němž se nebojí používat svérázné a odvážné kompozice. Na Lidé, čtěte! vystoupí s hudebním tělesem bez stálého jména, které staví především na hudební improvizaci a přímém hudebním prožitku okamžité nálady a okolností. Název Pestrobarevný karneval pro pracující lid, pod kterým bude v tomto případě kapela vystupovat, je sám o sobě výsledkem nahodilostí a inspirací z minulého koncertu.

Účinkují

Spisovatelé Petr Kukal, Pavel Brycz a Jakub Pech.

Kapela Pestrobarevný karneval pro pracující lid ve složení:

Zdeno Bayer - kytara

Jakub Pech - baskytara

Jakub Němec - bicí

Jiří Zradička - perkuse

 

 

Termíny