František Kop Trio

Hudba

Saxofonista František Kop vystoupí ve Vltavské se svým triem složeným z elitních českých hudebníků. Jeho spoluhráči Martin Lehký (baskytara) a Pavel Bady Zbořil (bicí) patří mezi nejvytíženější muzikanty u nás a stejně jako František Kop mají na svém kontě spolupráci se spoustou známých jmen.

Účinkují

František Kop – saxofon
Martin Lehký – baskytara
Pavel Bady Zbořil - bicí

Soubor vznikl na počátku roku 1995 k příležitosti účinkování na festivalu Pražské jaro. Současné složení tvoří vedle kapelníka saxofonisty Františka Kopa, baskytarista Martin Lehký a bubeník Pavel Bady Zbořil. Ve výběru repertoáru je kladen důraz na vlastní tvorbu (Kop, Malásek), která směřuje k větší prokomponovanosti jednotlivých skladeb. Stylové rozpětí původních kompozic je poměrně široké, protože se inspiruje rozličnými hudebními vlivy (blues, funk, latin, free). Soubor se ale také nevyhýbá interpretaci jazzových standardů a skladeb velikánů moderního jazzu (J.Coltrane, W. Shorter, T. Monk a další).

František  Kop - saxofon

se narodil v Praze v roce 1959. S hudbou začal na ZUŠ v roce 1972 studiem hry na klarinet. Na Konzervatoři Jaroslava Ježka byl žákem Karla Velebného (1979), studoval tu hru na saxofon a jazzovou improvizaci. Od roku 1980 spolupracuje s předními jazzovými skupinami a big bandy, rok na to stráví základní vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru VN, kde spolu se Zdeňkem Zdeňkem, Jaromírem Honzákem a Martinem Šulcem zakládají Zelený kvartet, z kterého v roce 1983 vzniká soubor Naima. V té době se stává členem kvarteta Emila Viklického. V létech 1985-88 je skupina Naima, jejímž je zakládajícím členem, třikrát za sebou vyhodnocena jako nejlepší jazzové seskupení roku (1987-89), nahrává se skupinou Emila Viklického a koncertuje s trumpetistou Joe Newmanem a trombonistou Lou Blackbournem, často pracuje jako studiový hudebník. V letech 1993-95 vyučuje jazzovou improvizaci a interpretaci na Konzervatoři Jaroslava Ježka, začíná účinkovat v doprovodné skupině Hany Hegerové a ve skupině  Binder - Konrád Blues Band. V roce 1995 vystupuje se svým souborem František Kop Quartet na festivalu Pražské jaro. V letech 1998-99 je zvolen prezidentem České jazzové společnosti (do roku 2000). Vedle hraní se svým kvartetem, pro který vytváří většinu repertoáru, účinkuje v mezinárodním EBU Big Bandu v Kanadě (1999), účastní se mnoha studiových projektů, např. Sexydancers, J.A.R, spolupracuje s F. Wesleyem při nahrávání CD Monkey Business. Stává  se členem skupiny J.A.R. Se svým kvartetem účinkuje v Jordánsku a NSR.V roce 2000 nahrává se svým kvartetem CD Twinkle. František Kop Quartet absolvuje turné po Jordánsku a koncertuje v Německu. V dalších letech doprovází zpěvačky Hanu Hegerovou a Lucii Bílou. S kvartetem vydává DVD  František Kop Quartet Live se záznamem koncertu v jazzklubu U Staré paní. Poslední ryze jazzovou nahrávkou František Kop Quartetu je záznam koncertu na Pražském hradě z února 2007, CD vyšlo v edici Jazz Na Hradě. Nejdál si kvarteto zahrálo až v Číně sérii koncertů.

Martin Lehký - baskytara

Studoval hru na kontrabas na Státní konzervatoři v Praze, na baskytaru na Konzervatoři Jaroslava Ježka a jako frekventant rovněž poznal atmosféru Letní jazzové dílny Karla Velebného. Z někdejšího nadějného talentu vyrostl v jednoho z nejvyhledávanějších baskytaristů – je stálým členem Big Bandu Felixe Slováčka a skupiny Petra Maláska doprovázející Lucii Bílou Vedle toho spolupracuje s předními osobnostmi české jazzové scény. V současnosti hraje především v kvartetu Františka Kopa a Sax Time Bedřicha Šmardy, ale jeho schopností bylo také využito při doprovázení zahraničních hostů (James Moody, Vince Mendoza, Tony Lakatos, ad.)

Pavel "BADY" Zbořil - bicí
V roce 1985 ukončil plzeňskou konzervatoř v oboru bicí nástroje. Ještě v době studií hraje na XV. Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze a také na festivalu ve Švédsku Jazz & Blues. Poté odchází do Prahy, kde začíná hrát na pražské klubové scéně a zároveň nastupuje do Big Bandu Radia Praha (1988).


PŮSOBIL:
Emil Viklický, Karel Růžička David Doružka JAZZ PRESS, JAZZ FACE Miriam Bayle, Piotr Baron, Christian Rover a Jaromir Honzák, Benny Bailey, George Mraz, Benny Golson, Najponk, J.A.R., Jaromír Honzák, Roman Pokorný

Kontakty

www.vltavska.cz

Termíny