festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Film

Filmový festival Jeden svět, Police nad Metují

21.3. – 24.3. 2012

 

Dokumentární filmy z celého světa, diskuze se zajímavými hosty, projekce pro školy, výstavy, koncerty, setkávání..

Jeden svět je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Cílem festivalu je povzbuzovat ve svých divácích a divačkách pocit spoluzodpovědnosti za chod společnosti a podporovat v nich občanský aktivismus.

Každoročně navštíví Jeden svět více než sto tisíc diváků a divaček. Polovinu z nich tvoří publikum sítě regionálních festivalů, která se letos rozrostla na 40 českých a moravských měst. Jedním z nich je i Police nad Metují, kde se pořadatelství ujalo občanské sdružení JULINKA ve spolupráci s městem Police nad Metují. Projekce pro dospělou veřejnost proběhnou  od 21. 3 do 24.3. v sále Pellyho domů. Následné diskuze se zúčastní zajímaví a významní hosté z celé republiky i z regionu.  Projekce pro školy bude probíhat v Polici nad Metují, Broumově, Hronově a v Náchodě, kde zájem projevily střední školy. I tyto filmy pro školy budou doplněny vhodnou diskuzí.

Letošní  výběr filmů byl obzvlášť bohatý na kvalitní české dokumenty. Většina filmů promítaných v Polici nad Metují budou proto české snímky, které zpracovávají témata blízká obyvatelům regionu, např. problém nezaměstnanosti či obecnější témata, která se dotýkající se každého člověka jako plýtvání jídlem či vztahy v rodině a vyrovnání se smrtí blízkého člověka. Na své si ale přijdou i „náročnější“ diváci, kteří budou moci shlédnout nejlepší český dokument roku 2011, popisující úskalí rozvojové pomoci či dokument o stinné straně čínského ekonomického rozvoje – o práci v čínských uhelných dolech.

Součástí festivalu je kromě promítání dokumentů a následné diskuze o jejich tématech také  doprovodný program. Podařilo se nám zajistit velmi kvalitní výstavy fotografií, které budou zdarma probíhat v Pellyho domech během března a dubna. Umožní návštěvníkům nahlédnout do života obyčejných lidí v zemích od nás relativně vzdálených a dozvědět se více o aktuálních tématech jako je nedostatek pitné vody v některých částech světa. V rámci výstav proběhnou během vernisáží koncerty dvou velmi zajímavých a talentovaných hudebnic – Terezie Palkové a Jany Vébrové. Jsme rádi, že kromě vzdělávací složky můžeme obyvatelům Police nabídnout i estetický a hudební zážitek.

 


Další dokumenty k akci

  
Termíny