Poledne zvoníme, Jidáše honíme

Výstava

Dne 13. března 2012 v 16:00 zahájí Muzeum středního Pootaví Strakonice velikonoční výstavu nazvanou Poledne zvoníme, Jidáše honíme. Výstava instalovaná v kapitulní síni strakonického hradu potrvá do 9. dubna 2012.

Pomocí drobných předmětů a obrazového materiálu zobrazuje křesťanskou liturgii velikonoční doby a z ní vycházející lidové zvyky a pověry. V oblasti křesťanské liturgie návštěvníka seznamuje s průběhem čtyřicetidenního postního období, které trvá od Popeleční středy do Zeleného čtvrtka. Po něm přichází Velikonoční triduum – Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a s nimi spojená liturgie vycházející z Ukřižování a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Po třídenní slavnosti následuje padesát dní, během kterých se velikonoční mystérium dovršuje a končí Sesláním Ducha svatého. Průběh velikonoční doby z pohledu křesťanské víry přibližují drobné liturgické předměty – růžence, modlitební knihy, katechismy, kropenky, svaté obrázky, podmalby na skle a obrazový materiál zachycující výjevy z cyklu Ukřižování Ježíše Krista. Podobu dnešních velikonočních křesťanských obřadů zobrazují barevné fotografie. Zajímavými exponáty jsou zajisté plastiky z muzejních sbírek – Kristus na oslátku dříve používaný při Květné neděli, Kristus zbičovaný a Pieta.

Vedle křesťanské liturgie výstava znázorňuje lidové obyčeje spojené s velikonočním obdobím, s odchodem zimy a příchodem jara a léta. Přibližuje tradici masopustní obchůzky, vynášení Morany, chození s lítem, velikonoční řehtání, pálení či obchůzku s Jidášem, pomlázku, pálení čarodějnic o filipojakubské noci a stavění májů. Na výstavě nechybí rozličné druhy řehtaček a klapaček, s nimiž děti o Velikonocích nahrazovaly zvonění kostelních zvonů.

Výstava v kapitulní síni je pro veřejnost otevřena od 14. března do 9. dubna, Po – Pá: 9 – 16 hodin, So – Ne a svátky: 13 – 16 hodin.  

 

 

Velikonoce na pohlednicích

 

Zámecká galerie

 

Muzeum středního Pootaví Strakonice Vás také zve do Zámecké galerie na výstavu Velikonoce na pohlednicích. Vystavované pohlednice s rozličnými velikonočními symboly a tématikou pochází ze sbírky Jaroslava Bouška. Zámecká galerie s drobným velikonočním zbožím je otevřena ve všední dny, tj. Po – Pá: 13 – 16 hodin. Výstava pohlednic v galerii potrvá od 14. března do 9. dubna 2012.

  

Účinkují

Babský sbor z Poříčí

Termíny