NEJDELŠÍ ČESKÁ POLÁRNÍ EXPEDICE BAJKAL II BYLA ZAHÁJENA. FOTOGRAFIE PAVLA BLAŽKA Z VÝPRAVY BUDOU K VIDĚNÍ V AFI PALÁCI

Výstava, Volný čas, Pro děti

V sobotu 25. 2. 2012 byla zahájena polární expedice Bajkal II. Pardubický rodák Pavel Blažek má tentokrát, dva roky po úspěšném 680 km přechodu jezera Bajkal, v plánu překonat více než 1 300 km pouze vlastními silami. Při cestě zpět se chce pokusit o překonání rychlostního rekordu, který je v současnosti 13 dní. Fotografie z jeho výpravy budou od začátku května k vidění v AFI Paláci. 

„Jsme rádi, že po skončení expedice můžeme uspořádat výstavu fotografií Pavla Blažka, který je nejen cestovatel a dobrodruh, ale také výborný fotograf. Na výstavě tak bude možné vidět úchvatné obrázky zimního Bajkalu, ale také fotodokumentaci cesty a základních činností, jako je například příprava jídla, avšak v extremních podmínkách. Nebude chybět také expozice cestovní výstroje. Výstava tak návštěvníkům AFI Paláce podá komplexní obrázek o tom, co taková výprava obnáší“, uvedla Zuzana Kubíčková, marketingová manažerka AFI Paláce. 

Expedici Bajkal II je možné sledovat na internetových stránkách Českých novin, na webu projektu Never Give Up nebo na Facebooku, kam Pavel Blažek denně posílá zprávy a novinky ze své cesty.  „Díky satelitnímu modemu a laptopu, které nabíjím přes solární panely, mohu každý večer zaslat přímo ze stanu na jezeře aktuální zprávu a fotografii nebo krátké video,” vysvětluje způsob komunikace cestovatel Pavel Blažek. 

Při minulé expedici v roce 2010 zvládl Pavel Blažek spolu s kolegou Václavem Sůrou překonat jezero za 24 dnů, při letošní výpravě musí cestu tam zvládnout za maximálně 20 dnů a tu zpáteční za méně než 13 dní, aby se mu podařilo překonat dosavadní rychlostní rekord. 

Pavel Blažek pracuje jako programátor a web designer a vedle toho rozvíjí vlastní projekt firmy Never Give Up. Od 15 let se věnuje horolezectví, které se spolu s cestováním stalo jeho největší vášní. Polární akce nikdy nebyly jeho jedinou vášní, ale jako jedinečné sportovní výkony v náročných podmínkách ho fascinovaly odjakživa. Po několika menších akcích podnikl v roce 2010 spolu s kolegou úspěšný 680 km dlouhý přechod zamrzlého jezera Bajkal, který byl prvním českým přechodem a i jedním z nejrychlejších na světě. Letos v březnu se na Bajkal vrací. Expedice proběhne v rámci několikaletého projektu North & South, v rámci kterého chce vlastními silami postupně dosáhnout severního i jižního pólu. Pavel je také nadšený fotograf, běžec a cyklista. V říjnu 2010 přednášel na TEDx konferenci v Praze. 

Bajkal se nachází uprostřed Sibiře a jeho jižní cíp leží nedaleko hranic s Mongolskem. Jeho charakteristický tvar připomíná banán, protože zatímco na délku měří více jak 650 km, jeho šířka se pohybuje pouze mezi 27 až 80 km. Výchozím bodem pro návštěvu této části Sibiře je město Irkutsk v jižní části Bajkalu, kam je možné se dopravit běžnými linkovými lety. Většina okolí jezera je ale neobydlená, takže je možné jít stovky kilometrů a nespatřit ani náznak lidské přítomnosti. V celé severní polovině jezera leží jediné město Severobajkalsk, které je na stovky kilometrů vzdáleno od jakéhokoli dalšího města. Například cesta vlakem ze Severobajkalsku do Irkutsku zabere více jak dva dny. V zimním období klesají teploty v této oblasti až k -35 °C a jezero Bajkal zamrzá metr silným ledem. 

www.palacpardubice.cz

Termíny