"Meteorologie v horách" v Brně

Volný čas

Již  první díl populární knihy Bezpečnost na skále, sněhu a ledu demonstruje na mnoha nehodách, k čemu snadno dojde, podceníme-li předpověď počasí. Bez ohledu na vymoženosti dnešní doby jsou meteorologické podmínky alfou a omegou každého horolezeckého výstupu i nenáročného turistického výletu.

Není tomu tak dávno, co bychom si při debatě o předpovědi počasí v horách mohli povídat jen o druzích mraků a ranní rose na stanu. Internet, navíc i v mobilním telefonu, nám dává neskonale větší množství hodnotných informací. Kupodivu máme bezplatně (zatím?) k dispozici velmi podrobné výstupy oficiálních meteorologických stanic. Problém pro laika však činí zejména správná interpretace těchto jinak kvalitních dat.

I nejlepší předpověď však pracuje s určitou mírou pravděpodobnosti, že průběh dějů v atmosféře se bude vyvíjet odlišně. A právě tyto nečekané změny jsou zdrojem závažných nehod. Proto se nám vždy může hodit, umět číst nejen na webu, ale také poslouchat vlastní instinkt a vnímat aktuálně probíhající změny přímo „na místě činu“.

Hostem nejbližší přednášky organizované Alpským klubem Brno bude RNDr. Milan Šálek, vedoucí  brněnského předpovědního pracoviště ČHMÚ. Tématem debaty bude zejména:

  • Jaké povětrnostní jevy nás ohrožují v horách. Několik údajů o tzv. pocitové teplotě ("wind chill")
  • Jak se dopátrat vhodných informací o počasí
  • Co Vám rádio ani Internet (většinou) nepoví - jsou předpovědi počasí vyčerpávající?
  • Jak číst oblohu, když jste bez spojení. Můžeme odhadnout počasí i z pohledu na oblačnost?
  • Obecné zásady plánování túr (výstupů, treků) s ohledem na počasí.

Místo konání: školicí  středisko Lipka, Kamenná 20, Brno

Rezervace vstupenek a další info: www.alpklub.cz

Účinkují

RNDr. Milan Šálek, vedoucí brněnského předpovědního pracoviště ČHMÚ

Kontakty

www.alpklub.cz

Termíny