ŠTVOU VÁS POLITICI? DEJTE JE UŽ O VÍKENDU K LEDU!

Výstava, Pro děti

Krize, korupce, politická nestabilita – to je příklad jen několika témat, o kterých slyšíme každý den a k nimž nepochybně patří naši i zahraniční politici. Někdo více, jiný méně by alespoň čas od času politiky rád poslal v lepším případě k ledu. O tomto víkendu budou u ledu alespoň někteří politici. Václav Klaus, Jiří Paroubek, Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Miroslav Kalousek, Barack Obama, Nicholas Sarkozy, Angela Merkel, Vladimír Putin a Silvio Berlusconi se stanou předlohami jedinečné výstavy ledových soch na střeše Galerie Harfa. Začátek akce s názvem „Ledoví politici“ je v sobotu 4. února v 9 hodin a představení konečné verze „ledových politiků“ pak v neděli 5. února mezi 14. a 17. hodinou. Výstava potrvá do té doby, dokud politici z ledu neroztají. Podle předpovědi počasí by tedy exponáty mohly vydržet minimálně do poloviny února.

Sochaři budou politiky tesat z ledových kvádrů o rozměrech 120 x80 cma váze130 kg. Na jednu sochu je zapotřebí 5 – 6 kvádrů. Kromě klasických řezbářských dlátek potřebují při své práci motorovou pilu, brusky a frézy. Jde o klasické řezbářské vybavení, jen upravené pro práci s ledem.

Tesání z ledu a nejrůznější instalace z ledu a sněhu jsou u nás zatím jen ojedinělými počiny, které se navíc konají v klimaticky příznivějších oblastech, především na horách. V zahraničí jsou ale dál – pořádají se zde zajímavé akce s ledovou tematikou. Namátkou velký ledový festival v Harbinu v Číně nebo ledový festival v Bruggách.

„Předpověď počasí je velice příznivá, doufáme tedy, že sochy na střeše Galerie Harfa vydrží co nejdéle. Rozhodně ale doporučujeme všem zájemcům dorazit hned o víkendu, kdy uvidí sochaře při práci s těmito ledovými kolosy,“ uvedl Pavel Skorčík, ředitel Galerie Harfa.

Politiky budou do ledu tesat sochaři, kteří se vytváření ledových soch dlouhodobě věnují. Například Jiří Genzer je několikanásobným účastníkem ledových festivalů konajících se po celé Evropě a v roce 2006 získal 2. místo na olympiádě ledové tvorby v italském Pragelatu. František Bálek je zakladatelem Asociace Momentary Art, asociace sochařů okamžitého umění, která sdružuje sochaře pracující se sněhem, pískem a ledem. Vystavuje doma i v zahraničí, věnuje se také restaurování a pedagogické činnosti.

Michal Jára dlouhodobě spolupracuje při tvorbě kulis pro Barrandovské filmové ateliéry. Kromě ledu pracuje se dřevem a pískem, sochy vyrábí také z drátů. Jan Švadlenka vytvořil mj. metrové šachy, které se objevily ve snímku Bathory, nebo sochu „Zasněná“ použitou ve filmu Post Coitum. Tomáš Bosambo tvoří sochy například ze dřeva, bronzu, sněhu a písku. Jeho realizace z ledu zahrnují mj. sochu Avatara, Romea a Julie nebo Indiany Jonese. České sochaře doprovodí také dva sochaři z Polska, konkrétně Blazej Iwaniak a v neposlední řadě také Wiaczeslaw Borecki, který získal světovou pozornost v roce 2009, když na festivalu pískových soch v belgickém pobřežním letovisku Blankenberge z písku vytvořil sochu Michaela Jacksona.

www.galerieharfa.cz

Termíny