David Dorůžka Trio

Hudba

David Dorůžka se pohybuje na české jazzové scéně profesionálně od roku 1994 a za sebou má vedle koncertů po celém světě a řady spoluprácí se světovými jmény také dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. V minulých sezónách byl Dorůžka zaneprázdněn koncertními cestami v Izraeli, Francii, Německu, Polsku, Maďarsku a Slovensku. Vedle vystupovaní s Ivou Bittovou, se švédskou formací The Stoner a se svým vlastním triem, se v poslední době stihl též podílet na nahrávaní s hvězdami jako Chris Cheek (USA), Daniele di Bonaventura (Itálie), Aga Zaryan (Polsko) nebo Cyrille Oswald (Holandsko).

 

Dorůžkovou hlavní koncertní aktivitou je ovšem jeho trio. Převážnou část repertoáru tvoří autorské kompozice, ale nechybí ani skladby převzaté z popové oblasti, jazzové evergreeny (Sonny Rollins, Kurt Weill) či upravené písně z klasického repertoáru (Edvard Grieg). Hra tria je dynamická a citlivá, je pevně zakotvena v jazzové tradici, ale přitom se nebojí experimentů a přechodů k jiným žánrům současného hudebního světa.

 

Pro rekapitulaci Dorůžkových aktivit v posledních letech stačí dodat, že jeho album Silently Dawning (s Michalem Baranským, Lukaszem Zytou a Josefine Lindstrand) získalo cenu Akademie populární hudby „Anděl“ jako deska roku 2008 v kategorii Jazz&Blues a stejnou cenu získalo v roce 2005 i jeho první CD Hidden Paths, natočené v New Yorku s Kendrickem Scottem a Massimem Biolcatim. Dorůžka je nositelem řady dalších ocenění (cena České jazzové společnosti „Talent roku 1994“, Wayne Shorter Award, Jimi Hendrix Award), v roce 2000 ho Pat Metheny jako jediného kytaristu vybral do prestižního mistrovského kurzu v Aspen v Coloradu. Zatím poslední Dorůžkovo CD Wandering Song bylo natočeno ve Španělsku a vyšlo roku 2010 u vydavatelství Fresh Sound; hraje na něm Albert Sanz na varhany Hammond a Jorge Rossy na bicí.

 

Tomáš Liška a Daniel Šoltis patří k nejžádanějším českým hudebníkům a spolupracují s celou řadou významných osobností (Marta Töpferová, Lenka Dusilová a Eternal Seekers, Ondřej Pivec, Beata Hlavenková, Points a další).

 

David Dorůžka – kytara
Narozen roku 1980 v Praze, od svých deseti let se věnuje hře na kytaru a již ve čtrnácti letech účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. Byl členem skupiny Eye of the Hurricane a tria Jaromíra Honzáka. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společnosti udělena cena "Talent roku". Účinkoval na deskách Karla Růžičky Jr. (You Know What I Mean, 1997) a Jaromíra Honzáka (Earth Life, s bubeníkem Jorge Rossym, 1998) - obě desky získaly ocenění jako “Deska roku” v České republice.
V letech 1999 - 2002 žil Dorůžka v Bostonu ve Spojených státech, kde studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone. V létě 2000 se Dorůžka zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka byl do tohoto kurzu vybrán jako jediný kytarista na doporučení Pata Methenyho. V létě 2002 se Dorůžka zúčastnil evropského turné s projektem European Jazz Youth Orchestra pod vedením pianisty Django Batese. Po dokončení studií na Berklee Dorůžka žil v letech 2002 a 2003 v New Yorku, kde natočil CD Hidden Paths, které získalo ocenění Anděl jako deska roku 2004 v kategorii Jazz&Blues. Od konce roku 2003 Dorůžka pobývá opět v Evropě a koncertuje především se svým triem a kvartetem. V letech 2006 a 2007 Dorůžka žil v Paříži, kde vystupoval s hudebníky jako Karl Jannuska nebo Géraldine Laurent v klubech Sunside nebo Duc des Lombards. Jeho druhé album Silently Dawning (Animal Music, 2008) získalo rovněž Anděla jako deska roku v kategorii Jazz&Blues. Na Dorůžkově posledním CD Wandering Song, natočeném ve Španělsku a vydaném roku 2010 vydavatelstvím Fresh Sound, hraje Albert Sanz na varhany Hammond a Jorge Rossy na bicí. V současnosti kromě svých vlastních projektů David vystupuje také s Agou Zaryan, Jaromírem Honzákem a Cyrillem Oswaldem.
Dorůžka vystupoval v USA, Kanadě, Izraeli, Maroku a ve většině evropských zemí (Velká Británie, Francie, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko, Holandsko, Řecko, Polsko, Ukrajina, Slovensko, Maďarsko). Spolupracoval se světovými jmény jako George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Django Bates, Tiger Okoshi, Perico Sambeat, Albert Sanz, Rodney Green, Daniele di Bonaventura, Christian McBride, Orrin Evans, Kenwood Dennard, Phil Wilson, Greg Hopkins. Vystupoval též s Ivou Bittovou a Idou Kelarovou a je znám rovněž jako příležitostný host Divadla Vizita Jaroslava Duška a Martina Zbrožka.

 

Tomáš Liška – kontrabas
Narozen roku 1979 v Rakovníku. Roku 2000 začal studovat na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a záhy se etabloval na pražské jazzové scéně. Roku 2004 absolvoval Konzervatoř a v témž roce započal svá studia na Vyšší odborné škole při KJJ u profesora Jaromíra Honzáka. Spolu s pianistou Ondřejem Kabrnou založil skupinu Cuban Summer. V roce 2008 se účastní workshopu v Itálii pod vedením předních amerických jazzových osobností jako Joey DeFrancesco, Benny Golson, Bobby Durham, Jimmy Cobb, Alberto Marsico a Buster Williams.
Účinkoval např. v  Bulharsku, Francii, Itálii, Belgii, Rusku, Jihoafrické republice, Maroku, Španělsku, Německu, Rakousku. Spolupracoval např. s  Beátou Hlavenkovou, Cyrillem Oswaldem, Yvonne Sanchez, Rudy Linkou, Bobem Montgomerym, Kontrabandem Milana Svobody, Pražským Big Bandem, Jamie Marshallem, Najponkem, Private Earthquake, Ivou Frühlingovou, Martou Topferovou a s mnohými dalšími.

 

Daniel Šoltis - bicí
Narozen v roce 1982 v Košicích. Absolvent bakalářského studia a student magisterského studia na Jazzové Akademie v Katowicích. Studoval také konzervatoř v Košicích, Konzervatoř Jaroslava Ježka a Vyšší Odbornou školu Jaroslava Ježka v Praze. Spolupracoval s řadou osobností české i zahraniční hudební scény jako je Vertigo, Petr Zelenka, Jaromír Honzák, Felix Slováček, Karel Růžička jr. (CZ/USA), Grzegorz Nagorski (PL), Ed Partyka (USA), Steve Walsh (USA), Janette Robin (USA), Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA). V roce 2003, jako člen Daniel Šoltis tria, získal na soutěži ''Junior Jazz'' ocenění "Nejlepší jazzová skupina roku 2003" a také ocenění "Sólista roku 2004" na stejné soutěži. V roce 2009 byl oceněn prestížní cenou ''Grand Prix'' (jazz.osobnost roku 2009) vrámci jazzovéo festivalu Jazz nad Odrou ve Wroclawi (PL). Je také členem kapel IMT Smile (SK), Lenka Dusilová Band (CZ), Project Z (CZ/ESP). V roce 2005 se s hudebním seskupením OPEN SEXTET zúčastnil prestižního jazzového festivalu v Montreux (Švýcarsko). V roce 2007 spolupracoval na CD dua ''Tarafuki'' Auris.

 

Vstupenky můžete zakoupit v předprodejní síti Ticketportal a na pokladně KC Vltavská

Účinkují

David Dorůžka Trio

Kontakty

www.vltavska.cz

Termíny