LIDÉ VÍTKOVSKA

Výstava

 

Výstava 50 velkoformátových černobílých fotografií zachycujících život na Vítkovsku (Vítkov, okres Opava). Autorem fotografií je Doc. Jindřich Štreit.

Jindřich Štreit se narodil ve Vsetíně na Valašsku. Ještě v dětství se s rodiči a sourozenci přestěhoval do podhůří Jeseníků. Vystudoval gymnázium v Rýmařově a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova.

Začínal jako učitel později se stal ředitelem na základní škole. Později vedl galerii v Sovinci a Bruntále. Blízce spolupracuje s progresivními umělci v Praze, Brně, Bratislavě a v dalších kulturních centrech České republiky i v zahraničí.

První impulz k fotografování získal od otce a dále jej podporoval v době studií prof. Jan Bukovjan. Účastnil se fakultních výstav a studium ukončil první samostatnou výstavou. Věnuje se především zobrazování vesnického života, soustředí se na portrét a romskou tematiku. Absolvoval Školu výtvarné fotografie. Jako jediný fotograf se zúčastnil nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců na tenisových kurtech v Praze, na základě které byl odsouzen k trestu odnětí svobody. Bylo mu zabaveno veškeré fotografické vybavení a udělen zákaz činnosti. V dějinách fotografie je tento případ pravděpodobně unikátní.

Po roce 1989 se stává samostatným fotografem, vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze se později stal i docentem pro obor fotografie a získal profesuru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pracuje na dokumentárních projektech po celém světě a zaměřuje se především na lidi a jejich prostředí. Připravil více než 900 autorských výstav a mnoha kolektivních se zúčastnil. Vydal 28 knih, je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách a bylo o něm natočeno několik filmů.  

Vernisáž výstavy, kterou krátce představí sám starosta města Vítkova, se uskuteční v úterý 7. února v 17 hod. ve Výstavní síni MK Litovel. O hudební doprovod se postará kapela STŘEMKOŠ.

Účinkují


Jindřich Štreit, STŘEMKOŠ

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny