PRODEJNÍ VÝSTAVA VÁNOČNÍCH OZDOB Z PODKRKONOŠÍ PŘIBLÍŽÍ JEJICH VÝROBU A HISTORII

Výstava, Volný čas, Pro děti

Od pátku 25. listopadu až do 24. prosince bude v Galerii Harfa k vidění zajímavá výstava, která navodí blížící se adventní a vánoční čas. Manželé Juklovi, potomci zakladatele rodinné firmy pana Václava Bergera původně z Bílé Třemešné u Dvora Králové nad Labem, zde předvedou nejrůznější tvary, barvy a vzory vánočních ozdob, které vyrábějí čeští skláři a dekorují zruční malíři. Tyto ručně vyráběné ozdoby ze skla vznikají pomocí sto let staré techniky vyfukování ústy, která se používá už jen v několika zemích světa.  Jak složitá je výroba vánočních ozdob přiblíží dokumentární film, který se zde bude promítat. 

V Galerii Harfa si budou moci návštěvníci prohlédnout ale i nakoupit vánoční ozdoby nejenom v tradičních tvarech koulí, špicí či zvonečků, ale také netypické tvary jako jsou například rakety, olivy, svíčky nebo rampouchy. Oblíbené a zároveň velice originální jsou i figurky, například Mikuláše, čerta, andílka, ptáčků, houbiček, domečků, šišek, ježků, pejsků a kočiček, medvídků, hudebníků a mnoho dalších. Nebudou chybět ani zlatá prasátka pro štěstí. Někomu se mohou tyto tvary zdát nezvyklé, ale nebylo tomu vždy tak. Podobné tvary vánočních ozdob byly v módě už třeba za první republiky. Součástí výstavy bude i historie této podkrkonošské firmy od jejího založení až do současnosti.

4. prosince a v dalších vybraných dnech se mohou návštěvníci Galerie Harfa setkat také s malířkou, která bude předvádět, jak precizně se ozdoby malují. Při této příležitosti si návštěvníci budou moci odnést ozdobu s vybraným nápisem či věnováním.

Historie společnosti, která se nyní jmenuje Ozdoba CZ, sahá až na počátek minulého století. V roce 1900 založil Václav Berger firmu na výrobu skleněných korálků. Později, v roce 1933, začala firma v Bílé Třemešné vyrábět ručně foukané skleněné ozdoby a tyto ozdoby se exportovaly do celého světa. Rok 1948 byl ve vývoji rodinné firmy zlomový. V tomto roce byla firma znárodněna a veškerý majetek rodiny, tedy provozovny i jejich vybavení, zabaven.

Dalším důležitým milníkem ve vývoji firmy byl rok 1989. Po sametové revoluci manželé Miroslava (pravnučka po Václavu Bergerovi) a Miloš Juklovi začali znovu pokračovat v rodinné tradici a opět zahájili v nedalekém Dvoře Králové výrobu ručně vyráběných skleněných ozdob.

Společnost je dnes tvořena týmem zkušených profesionálů, kteří působí ve firmě od jejího znovuzaložení. Jejích cílem je zachovat tradiční české sklářské řemeslo a prezentovat jej před celým světem.

Termíny