Setkání s Jiřím stránským

Volný čas

Knihovna Eduarda Petišky Vás v rámci cyklu „Setkání s…“ zve na besedu se spisovatelem, dramatikem, scénáristou a skautem Jiřím Stránským. Akce se bude konat 7. prosince v divadelním sále brandýského zámku od 18:30 hod.

Jiří Stránský se asi nejvíce dostal do povědomí veřejnosti díky filmové adaptaci svého románu Zdivočelá země. To je ale jen jedno z mnoha témat, o němž může tato osobnost české literatury hovořit. Je autorem několika románů, filmových a televizních scénářů, knih pro děti a divadelních či rozhlasových her.

Již jako student gymnázia se aktivně zapojil do květnového povstání. V letech 1953 – 1960 byl po vykonstruovaném obvinění z velezrady odsouzen komunistickou justicí do vězení. Prošel několika pracovními tábory, mimo jiné jáchymovskými uranovými doly.  Ve vězení se setkal s řadou spisovatelů – např. se Zahradníčkem, Rotreklem, Knapem a Křelinou a sám začal psát. Po propuštění vystřídal několik manuálních profesí. Na konci šedesátých let mu byla vydána povídková sbírka Štěstí. Byla však záhy stažena a zakázána. V sedmdesátých letech byl z politických důvodů opět na dva roky uvězněn.

Po roce 1989 se Jiří Stránský stal spisovatelem z povolání. Roku 1992 byl zvolen prezidentem Českého centra Mezinárodního PEN klubu a roku 1995 se stal předsedou Rady Národní knihovny, které předsedal do roku 1998.

Nenechte si ujít příležitost setkat se s tímto „nezdolným optimistou“ a přijďte se s ním na začátku prosince setkat.

Účinkují

Spisovatel, scénárista, dramatik a v neposlední řadě skaut - pan Jiří Stránský

Termíny