Výstava RYBÁŘI A HASTRMANI

Výstava

Zveme vás na ojedinělou výstavu, která vás provede světem rybníků, rybářů a ryb. Dozvíte se o historii rybníkářství v Čechách a na Moravě, o zlatém věku rybníků v 16. století i o jejich slavných budovatelích – Vilému z Pernštejna, rytíři Kunátovi, Jakubu Krčínovi a dalších. Zjistíte, kde se nacházel náš největší rybník, dozvíte se i o převratném českém vynálezu – třístupňovém chovu kapra, a humanista Jan Dubravius vás zasvětí do tajů rybníkářského řemesla. A protože jsme v Říčanech, seznámíte se i s historií říčanských rybníků, které byly po staletí rozesety kolem města.

Kromě historie se dozvíte zajímavosti o životě rostlin a živočichů v rybnících a o důležité roli rybníků v krajině. Nezapomeneme ovšem ani na pohádky, pověsti a pohádkové postavy – třeba na vodníky, kteří jsou s rybníky už od pradávna neodmyslitelně spjati.

Výstava je doplněna unikátními exponáty zapůjčenými z Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada, a ukázkami současného rybářského náčiní, které poskytli říčanští rybáři.

Termíny