Lebensraum/ Životní prostor

Divadlo, Volný čas

Už jste zaznamenali, že se na alternativní scéně DLO objevila hra, která se v Čechách ještě nehrála? Slyšeli jste, že se na ni její autor Israel Horovitz přiletěl podívat až z Ameriky a že vyslovil nadšení nad jejím ztvárněním? A že se podobně vyjádřila i řada hostů festivalu Spectaculo Interesse?

Nejspíš ne, protože dobré zprávy se šíří mnohem pomaleji než špatné. Takže naopak k nám se doneslo, že temný název Lebensraum leckoho odrazuje, že vzbuzuje obavy z temných témat, kterých je k mání všude dost.

Proto je asi třeba říct, že nehrajeme hru o holocaustu. Název Lebensraum má podtitul Životní prostor. Znamená to sice v různých jazycích totéž, ale v jednotné řeči idejí jsou to dva různé pojmy. A právě mezi nimi se pohybuje Horovitzova hra. S temným pojmem „Lebensraum“ v paměti se snaží hledat jasný životní prostor v živé současnosti. A v budoucnosti nahlížené čistýma očima.

Autor Israel Horovitz má velice příjemný, neotřelý smysl pro humor a vyznává názor, že divadlo musí být zábava. Jeho hra Lebensraum (Životní prostor) je toho důkazem, byť se vyjadřuje i k závažným otázkám naší existence.

Chcete vědět, co máte čekat od představení „Lebensraum“? Uvidíte herce Lenku Macharáčkovou, Ivana Felera a Ivo Martáka ve více než čtyřiceti rolích. V jejich rukou uvidíte všechny typy loutek, a to od té nejmenší marionetky až po manekýna velikosti dospělého člověka. Navštívíte sedm měst tří světadílů a nádavkem ještě australský venkov - to vše na naší alternativní scéně. Uvidíte opravdu kreativní inscenaci špičkového režiséra Mariána Pecka, v níž se střídají obrazy tak rychle, jak nejste zvyklí. Ale určitě je stihnete sledovat. A uslyšíte hudbu Pavla Helebranda, která vznikala přímo na scéně v průběhu zkoušek.

A víc Vám neprozradíme...

Originální politfantasy na téma co by se stalo, kdyby německý kancléř pozval do Německa šest milionů Židů...Pro dospělé publikum.

Autor: Israel Horovitz, režie: Marián Pecko

Termíny