VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ Z AFGHÁNISTÁNU V AFI PALÁCI PŘIBLÍŽÍ ŽIVOT ČESKÝCH VOJÁKŮ BĚHEM VÝCVIKU

Výstava, Volný čas

Od 17. do 25. října 2011 budou v prostorách AFI Paláce vystaveny fotografie Miroslava Lopatáře, který pracuje jako starší specialista u 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Výstava ukáže život vojáků poradní a výcvikové jednotky OMLT (Operační a styčný monitorovací tým) v provincii Wardak, která patří mezi nejnebezpečnější oblasti Afghánistánu.  

„Vážíme si odvahy pana Lopatáře vzít v těchto náročných podmínkách do ruky fotoaparát, díky čemuž se alespoň zprostředkovaně dozvíme, co vojáci při takových misích prožívají. Věříme, že tato výjimečná výstava přiblíží návštěvníkům AFI Paláce nejenom krásnou, ale zároveň drsnou krajinu Afghánistánu, ale především těžkou práci českých mentorů a vojáků Afghánské národní armády, “ uvedla k výstavě marketingová manažerka AFI Paláce Zuzana Kubíčková.

Pro osmadvacetiletého Miroslava Lopatáře bylo nasazení v Afghánistánu již třetí v řadě; jeho první seznámení s touto geograficky i kulturně vzdálenou zemí proběhlo v roce 2007 v provincii Fajzabád. O dva roky později se Miroslav Lopatář stal členem Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru. Miroslav Lopatář fotografuje od roku 2009 a toto je jeho v pořadí druhá výstava, poprvé vystavoval na veletrhu IDET v Brně v květnu tohoto roku.

Jednotka OMLT (Operation Liaison and Mentoring Team – Operační styčný a mentorovací tým)

Hlavním úkolem jednotky je cvičit, školit, instruovat, vysvětlovat a pomáhat procesu plánování velení a řízení pěší jednotky o síle praporu (kandaku) Afghánské národní armády (ANA). Účelem tohoto způsobu výcviku je zvýšit operační schopnosti všech jednotek kandaku a zajistit bezpečné prostředí, volnost pohybu v prostoru odpovědnosti a nastavit podmínky pro provádění celého spektra operací. 1. český OMLT se začal připravovat na svoje nasazení už v lednu roku 2010, do jednotky byli vybrání vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Rota byla doplněna o specialisty z jiných jednotek AČR, např. o  letecké a dělostřelecké návodčí, zdravotnický personál a další. Po důkladné přípravě, desítkách kurzů a školení (mj. jazykové, zdravotnické, řidičské, spojovací) byla skupina připravena a mohla 5. září 2010 odletět do Afghánistánu. Do prosince cvičila své afghánské svěřence na základně Camp Blackhorse v Kábulu , kde se vojáci potýkali jak s jazykovou, tak i kulturní bariérou dvou zcela rozdílných kontinentů. 17. 12. 2010 se v nočních hodinách přesunuli do provincie Wardak, kde je čekal křest ohněm v podobě nástražných výbušných zařízení, přestřelek s povstalci ale i na místní poměry neobvykle tuhé zimy a problémů se zásobováním. 1. jednotka OMLT Wardak ukončila své působení v Afghánistánu začátkem května a přesunula se zpět do České republiky.

Provincie Wardak

Provincie Wardak leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Provincie je považována za velmi neklidnou. Ještě v roce 2008 byla z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se bezpečnostní situace zlepšila, stále má několik okresů této oblasti nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic.

Termíny