JESLIČKY SV.FRANTIŠKA

Divadlo, Hudba, Pro děti

Jesličky svatého Františka v kostele sv. Václava v Ostravě 2011

 

 

 

20.12. v 18 hodin a 26.12. ve 14 hodin

 

 

 

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, v letošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po sedmé. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.

 

 

 

Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182–1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů – postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem.

 

 

 

Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce“. Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru.

Účinkují

Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora (člen činohry NDM), roli sv. Kláry zpívá sopranistka Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič (člen opery NDM),  roli čerta pokušitele hraje Juraj Čiernik. V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM a sboru opery NDM vedeného Lenkou Živockou. V neposlední řadě i amatérští herci a zpěváci z Ostravy a okolí. Osmičlenný orchestr složený ze členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko.

 

 

 

Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová, režie Pavel Helebrand.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=8aNlKR-9fNQ

Další dokumenty k akci

        
Termíny