Jiří Schmitzer

Hudba

Skvělý herec, podivínský písničkář, zběsilý kytarista. Jeho kouzlo tkví v neučesaném projevu a ještě neučesanějších průpovídkách. Kdo jiný dokáže beze strachu do davu suverénně vykřikovat: "Řekněte prdel!"? Kdo jiný než úchylný dekadent? Nebo Jiří Schmitzer?
Jiří Schmitzer nepatří k druhu tklivých písničkářů, co se něžně rozplývají nad zelenými břízami či divokými lichokopytníky. On raději prdění, skepsi a ironii. Co mu schází na hlase, dohání zuřivostí projevu. Kdo ho nikdy předtím neslyšel, může celkem pochopitelně tvrdit, že neumí zpívat. Jenže v tomto případě hlasový potenciál nepatří k nejdůležitějším složkám projevu. Jde o barvu hlasu a o obsah. A to je právě to, proč jeho hudba baví. Většina textů sice má do rafinovanosti daleko, ale upřímnost, kterou někdy vyzařují, se vás nemůže nedotknout.
Hned při poslechu první skladby, hořké "Kaluže" o pomalém a trpkém stárnutí se těžko vyhnete mrazení v zádech. Na druhou stranu, počáteční záseky "Váhavého chodce" působí dost šroubovaně. Pan S. měl potřebu natočit sbírku kiksů, tak při hraní snaživě chybuje, i když mu to moc nejde. Občas se mu podaří vyvolat dojem hospodského strejce s kytarou bavícího hosty. Možná i záměrně - on přece takovým "strejcem" z Balbínky je. Pak ale spustí "Chtěl bych se potkat včerejší a dnešní" a vám znovu zatrne. Sebeironie v jeho podání není tak docela neškodná, přiměje posluchače, aby se zamysleli i sami nad sebou.
Jako kterýkoliv jiný folkař se Jiří Schmitzer sám doprovází. V jeho případě se jedná o dvanáctistrunnou kytaru. Přestože notoričtí hledači hnid mohou prohlašovat, že do nástroje mlátí jako Tommy Lee do Pamely, a nebudou daleko od pravdy, o instrumentální virtuozitě písničkářství zkrátka není. Schmitzer by totiž mohl klidně zahodit kytaru a doprovázet se skřípáním nehtů o tabuli. Pořád bychom ho měli rádi. Pro jeho syrovost, lidskost, nekomplikovanost a typické sprosťárny. Umí rozesmát, pobavit, rozesmutnit a znejistit posluchače jako málokdo. Stejně jako střídat role: zahraje jak stárnoucího samotáře, vzteklého psychopata, citlivého intelektuála, tak zpěváka, který se mermomocí snaží dělat chyby. A my mu je odpustíme. Kdo ne, ten na to nemá.

více na http://bandzone.cz/jirischmitzer

Termíny